Tvrdá rána pro Zemanův kanál. Komora architektů naznačila, že jde o bolševický nesmysl

Eric Drooker

Takzvaný Zemanův kanál,oficiálně pojmenovaný Kanál Dunaj-Odra-Labe, dostal další tvrdou ránu. Celý projekt odsoudila Komora architektů, která sdružuje také urbanisty a krajinářské architekty. Poměrně jasně naznačili, že jde o totalitní nesmysl. Za vytažení megalomanského plánu na světlo může Miloš Zeman. Podle odborníků by projekt nebyl nikdy realizován, kdyby ho neprosazoval právě Zeman.

FORUM 24 (archiv)

„Tento záměr jsme nejen my považovali za mrtvé dítě minulé doby, podobně jako bylo obracení toků řek, poroučení větru a dešti a další megalomanské projekty vládců totalitních režimů. Nebýt trvalé snahy současného prezidenta, zůstal by tento nápad navždy pohřbený v archivech,“ napsal podle ČTK předseda komory architektů Jan Kasl.

Achitekti také řekli, že jde o vyhazování státních peněz vzhledem k tomu, že projekt pravděpodobně další vláda zastaví. Bez předchozí konzultace s odborníky na první fázi projektu odsouhlasila vláda Andreje Babiše patrnáct miliard korun. V době, kdy má státní rozpočet půlbilionový dluh. A to také architekti kritizují. „Stále méně využívaná vodní doprava není argumentem k jeho realizaci, natož vodohospodářská hlediska či zaštiťování se adaptací na klimatické změny a zájmy ochrany krajiny a přírody. A to zejména nyní, v době hluboké ekonomické krize vyvolané koronavirem, s půlbilionovým deficitem státního rozpočtu letos a zřejmě i v příštím roce,“ argumentuje komora architektů.

Jako nepotřebný celý projekt označil také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. Akci ostře kritizuje i primátor Ostravy Tomáš Macura, odkud by měla první část kanálu vést. Oba jsou zvoleni za ANO.

Zarážející na projektu je především rychlost, se kterou Babišova vláda uvolnila 15 miliard korun na stavbu kanálu. Nepředcházela debata s odbornou veřejností. Nikdo se o tom nebavil ani s politiky v Moravskoslezském kraji. A to jsou zde dvě ústřední postavy, hejtman i primátor, z hnutí pana premiéra. Netransparentní postup vlády posiluje spekulace o tom, že má jít jen o vstřícný krok vlády vůči Zemanovi. Krok, který nenávratně zničí krajinu a stát zasažený ohromným deficitem, bude stát stovky miliard. Těch 15 je totiž jen začátek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]