Tvrdík přirovnal český fotbal ke stalinskému Rusku

Jaroslav Tvrdík (ČTK)

Jaroslav Tvrdík | FOTO: ČTK

Včera proběhlo zasedání delegátů české komory FAČR. Předseda Slavie Jaroslav Tvrdík jednání barvitě popsal na svém twitterovém účtu. Místopředseda asociace Roman Berbr měl podle něj diktovat přítomným delegátům, že mají na valné hromadě 2. června volit Martina Malíka. To vše na přání současného předsedy Miroslava Pelty. „Pan Berbr na setkání řekl, že všichni budou jednotní jako korejští vojáci v šiku,“ napsal mimo jiné Tvrdík na Twitteru.

Tvrdík dále prohlásil, že Slavia bude usilovat o to, aby volba proběhla v duchu fair-play. „Tohle má úroveň demokracie ve stalinském Rusku. Nikdy nebudeme jako Slavia součástí podobného divadla!,“ prohlásil někdejší ministr obrany.

Na jednání české komory navíc nebyl pozván jeden z kandidátů na nového předseda FAČR Petr Fousek, ten celou situaci dnes popsal na svém osobním Facebooku: „Zatímco na moravské setkání jsem dopředu dostal od moravského místopředsedy pana Zlámala písemnou pozvánku, a do programu jednání bylo také zařazeno krátké představení kandidátů na předsedu FAČR, pozvánku na jednání české komory jsem neobdržel. Oslovil jsem proto českého místopředsedu pana Berbra s tím, že mám zájem na českém shromáždění vystoupit, ale pan Berbr mi sdělil, že mi to neumožní. Je to naprosto nedemokratický a účelový postoj, každý si jistě o tom udělá svůj obrázek. Delegáti české komory se musí sami svobodně rozhodnout, zda tendenčnost prospěje fotbalu a jaké signály tím vysílá.“

Mistopředseda FAČR Roman Berbr na to v rozhovoru pro iSport.cz zareagoval: „Není naším kandidátem a neexistuje žádná norma, která by nás nutila pana Fouska zvát kamkoliv. Ať pan Fousek vystoupí na valné hromadě a přesvědčí volitele, ze on je ten spravný. Mě přesvědčovat nemusí vůbec o ničem, já názor na něj nezměním. Pan Fousek byl zaměstnancem FAČR – poradcem pana Pelty za peníze FAČR. Měl auto FAČR a kartu CCS. Jeho poradenství končí obviněním a vazbou předsedy. Byl mnou požádán, aby vystoupil na podporu fotbalu, to odmítl a za dva dny přijal kandidaturu na post předsedy. Osobně to považuji za neetické.“

Předseda asociace Miroslav Pelta byl zadržen 3. května kvůli podezření ze zneužití dotací z ministerstva školství. Pelta funkci předsedy asociace nesložil a při nezvolení žádného z tria kandidátů by mohl zůstat nejméně do další valné hromady nadále v čele FAČR. Před dvěma týdny Pelta ve vazbě zkolaboval a stále je hospitalizován ve vězeňské nemocnici v Brně. Pravděpodobnější je tak zřejmě zvolení Martina Malíka, současného ředitele společnosti STES. Ta se fotbalové asociaci stará o marketing.

Fotbal by tak směrem k veřejnosti provedl personální proměnu vedení, faktická změna by ale podle všeho nenastala. U moci by se udržela současná klika. Fotbalová asociace přitom jako právnický subjekt čelí rovněž trestnímu stíhání. Ministryně školství Kateřina Valachová sice včera oznámila obnovení dotací pro fotbal, přesto je asociace ve finančních problémech. „Předjednali jsme s vedením UEFA půjčku ve výši 52 milionů korun. Případné dotažení úvěru ale necháme až po valné hromadě na novém vedení fotbalu,“ řekl včera v rozhovoru pro Aktuálně.cz generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

Vzhledem k tomu, že situace ve fotbale stála křeslo ministryně Kateřinu Valachovou, nový šéf resortu si pravděpodobně na financování nejpopulárnějšího sportu dá větší pozor. To by si měli odpovědní lidé ve fotbale uvědomit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner