Tvrdší cenzura v Rusku. Internetové společnosti zaplatí za „nesprávný“ obsah

Ruský vůdce Vladimir Putin  (YouTube)

Ruský vůdce Vladimir Putin | FOTO: YouTube

Kreml dál přitvrzuje v cenzuře internetu. Momentálně našel ochotného pomocníka v majiteli televizního propagandistického kanálu „Cargrad“, ale hlavně sponzorovi neonacistů, fašistů a šiřiteli kremelské propagandy v Evropě, Konstantinu Malofejevovi, který pod záminkou péče o děti chystá úřadům půdu pro ukládání vysokých pokut provozovatelům internetových služeb.

Ruské úřady si opět pohrávají s myšlenkou zavést pokuty za „nezákonný“ obsah na sociálních sítích. Situace směřuje ke stavu, kdy obsah nevyhovující oficiálním postojům Kremlu označí za propagaci narkomanie či extremismu. V případu, na nějž upozornil na Twiteru znalec ruských reálií Roman Malinka, se angažuje pracovní skupina Rady pro vědu, vzdělávání a kulturu Rady federace a Liga bezpečnosti internetu. Ty pracují na návrhu příslušného zákona a systému pokut pro internetové společnosti za uveřejňování „protiprávního obsahu“. Informoval o tom server Kommersant.

Zmíněná uskupení vysvětlují svou snahu zavést pokuty starostí o blaho dětí, které mají tyto restrikce na internetu chránit před zneužíváním drog a extremismem. Jak ovšem varují internetové firmy, důsledkem tohoto opatření bude především menší míra svobody na internetu a horší postavení ruských společností vůči Facebooku a Twitteru.

Tyto americké společnosti se nenechaly zapsat do registru ruského cenzurního úřadu Roskomnadzor a nepředávají data uživatelů ruskému státnímu aparátu. Google odmítl svůj postoj v této věci jakkoli komentovat, zatímco Yandex a Twitter požadavek Roskomnadzoru odmítly.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]