Aplikace Bez Andreje už má skoro 140 tisíc stažení. Díky ní se lidé mohou dozvědět, co všechno patří do holdingu Agrofert premiéra Andreje Babiše. Její tvůrce Martin Vytrhlík pro deník FORUM 24 popisuje, proč se rozhodl takovou aplikaci poskytnout uživatelům, ale i to, co chystá dál.
Jak vznikl prvotní nápad na aplikaci Bez Andreje?
Když v roce 2014 vstoupilo ANO do poslanecké sněmovny a Andrej Babiš se stal ministrem financí, podíval jsem se jaké firmy vlastní a zhrozil jsem se, v jak velkém konfliktu zájmů je. A po jeho legendárním vystoupení ve sněmovně ke kauze Čapí hnízdo, jsem se rozhodl vyjádřit svůj názor a ukázat to i ostatním. A protože jsem programátor, dohledal jsem s pomocí přátel prefixy čárových kódů jeho výrobků a vydal aplikaci Bez Andreje pro iOS.
V jednom ze svých tweetů jste psal, že jste čekal stažení jen od okruhu svých přátel a známých. Úspěch vás tedy překvapil? Čím si ho vysvětlujete?
Rozhodně mě překvapilo a potěšilo, že to zajímá tolik lidí. Že to lidem není jedno. Za takový dosah můžou moji přátelé, přes které se to postupně dostalo až k lidem v on-line denících, kteří o tom napsali články, a už to jelo. Slíbil a udělal jsem pak i aplikaci pro Android a jeden můj kamarád zase pro Windows phone. A už to začalo žít vlastním životem. Do 1,5 roku si ji stáhlo 100.000 uživatelů a každý měsíc někdo další. Aplikace pak dokonce získala cenu Aplikace roku 2017 v kategorii Novinka roku a když ji po 2 letech na konci července Tomáš Klus explicitně zmínil v několika rozhovorech, vyskočilo tohle číslo až na současných 150.000. To už jsem nečekal vůbec.
Myslíte, že může mít aplikace reálný dopad na prodej výrobků z holdingu Agrofert?
Mým cílem nikdy nebylo nutit lidi kupovat či nekupovat výrobky z holdingu, to je na rozhodnutí každého. Chtěl jsem hlavně rozšířit povědomí, kde všude dělá Andrej Babiš svůj byznys. A že toho není málo. Ukázat, jak moc je špatné, že má přímý vliv na dotace, dotační programy u nás i v EU a na nastavení zákonů, které může přizpůsobit tak, aby jeho společnosti měly větší zisk. Navíc Agrofert vlastní spoustu firem, ke kterým se skrz aplikaci nedostaneme – výrobce hnojiv, oseva, chemie a další a tak doufám, že v budoucnu ukážu i tyto.
V čem vidíte největší problém tohoto zboží?
Ve zboží jako celku problém nevidím. Portfolio jeho firem vyrábí jak potraviny levné, a tudíž logicky s nižší kvalitou a stejně tak ty kvalitní za vyšší cenu. Problém je v celém tom řetězci a napojení na politickou reprezentaci. Holding Agrofert obsahuje téměř celou vertikálu od hnojení a pěstování plodin, přes chov dobytka, produkci mléčných výrobků, až po PR ve vlastních periodicích. A drobná právní úprava pak dokáže v tak obřím kolosu způsobit obrovské celkové ztráty či zisky. A nemusíme se bavit zrovna o obchodě, protože například zvýšení či snížení sociálních odvodů zaměstnavatele je v tak obřím počtu zaměstnanců netriviální sumou prostředků.
Jaké máte reakce? Ozývají se vám např. lidé s tím, že něco „patří do holdingu“,  ale aplikace to označila jako #BezAndreje?
Překvapilo mě, kolik lidí to zajímá. Dával jsem dokonce rozhovor do kanadského rádia a nizozemských novin, kde je zajímalo, jak to, že tady máme druhého Berlusconiho – velkopodnikatele s přímým vlivem na směřování země. Aplikace určitě není stoprocentní, má své chyby a uživatelé se nebojí mi posílat kódy, které označila špatně. Přidal jsem pro ně do iOS verze dokonce speciální tlačítko, kterým mohou nahlásit, že se aplikace mýlí, a já se na to potom podívám a pokud moci, napravím to. Rozhodně to ale není to jediné, čím se mají řídit, pokud chtějí rozpoznat výrobce, protože určitá chybovost tam bude vždy.
Komunikoval s vámi i Andrej Babiš? Často se stává, že kohokoli, kdo udělá nějaký krok proti němu, takzvaně „zve na kafe“.
Nikdo z jeho okolí se mnou nekomunikoval, ale přes své přátele vím, že jeho lidé o aplikaci vědí a moudře (pro AB) jí nechtějí dávat více mediálního prostoru tím, že by se k ní vyjadřovali.
Chystáte nějaké další aplikace?
Aplikace jsou mojí obživou, takže rozhodně ano. Jestli budou někdy veřejně angažované, bude záležet až podle toho, jestli budu mít potřebu se k něčemu vyjádřit a jestli dostanu dobrý nápad, jak na to.
Můžete jmenovat něco dalšího, čeho jste autorem a na co jste třeba obzvlášť hrdý?
Těch věcí je víc, ale kvůli podepsaným mlčenlivostem se nemůžu ke všem hlásit. Řekl bych tedy spíše, že vývoj mobilních aplikací mě živí a baví současně, takže mám radost z každé z nich.

Revue Forum Banner
Johana Hovorková
Johana Hovorková
Hlavní editorka deníku FORUM 24
Další články autora