Twitter dostal v Rusku pokutu, tlak Kremlu na internetová média pokračuje

Vladimir Putin (Adobe Stock)

Vladimir Putin | FOTO: Adobe Stock

Ruský soud uložil Twitteru pokutu téměř 117 tisíc dolarů za to, že při rostoucím tlaku Kremlu na americké společnosti provozující sociální média nevymazal to, co oficiální činitelé označují za zakázaný obsah.

Jak uvádí stanice RFE/RL, rozhodnutí z 2. dubna proti Twitteru je prvním z řady rozsudků, které se v příštích dnech očekávají proti americkým společnostem působícím v oblasti sociálních médií v Rusku. V současné době se řeší případy Facebooku a YouTube.

FORUM 24 (archiv)

Všechny kauzy se týkají obsahu zveřejněného na jejich platformách v lednu. Některé příspěvky vyzývaly Rusy, aby protestovali proti zatčení kritika Kremlu Alexeje Navalného. Navalnyj byl zadržen ruskou policií v polovině ledna po návratu z Německa na základě obvinění z porušení podmínek podmíněného trestu. Navalnyj se zotavoval v Berlíně poté, co byl během srpnové cesty ze Sibiře, kde vyšetřoval místní korupční dění, otráven vojenskou nervovou látkou. Navalnyj z útoku obvinil důstojníky ruské Federální bezpečnostní služby (FSB).

Ruský regulační orgán Roskomnadzor označil příspěvky za „podněcování mladistvých“ k účasti na „nezákonných aktivitách“ nebo „nepovolených masových akcích“. Desetitisíce Rusů po celé zemi výzvy k protestům vyslyšely a 23. ledna a 31. ledna došlo k největším protivládním demonstracím za poslední roky. Rusko později Navalného odsoudilo k trestu odnětí svobody na více než dva roky.

Pokuty pro americké společnosti působící v oblasti sociálních médií jsou podle analytiků součástí rozsáhlejší kremelské strategie, která má oslabit jejich vliv v Rusku. Součástí této strategie je také zpomalení rychlosti přenosu dat a rozvoj domácích ekvivalentů těchto sociálních médií.

Kreml zatím ovládá významná média, jako je televize, ale platformy sociálních médií, které se jako zdroj informací pro Rusy šíří, zůstávají mimo jeho kontrolu. Navalnyj a jeho stoupenci obratně použili YouTube a Twitter, aby rozšířili svá sdělení mezi miliony občanů.

Rusko minulý měsíc zpomalilo rychlost Twitteru a pohrozilo, že službu těchto sociálních médií zakáže. Twitter tehdy uvedl, že je „hluboce znepokojen zvýšenými pokusy blokovat a omezovat online veřejnou konverzaci“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]