Twitter schoval Trumpův příspěvek za varování, že text oslavuje násilí

youtube

Donald Trump | FOTO: youtube

Twitter skryl tweet amerického prezidenta Donalda Trumpa a prohlásil, že porušuje pravidla o oslavování násilí. Příspěvek nebyl úplně odstraněn, ale byl nahrazen varováním a lze jej zobrazit, když se na varování klikne. Varování oznamuje, že se Twitter rozhodl, že může být v zájmu veřejnosti, aby tweet zůstal přístupný.

Je to další přestřelka mezi Twitterem a Bílým domem. O co šlo? Trump psal o americkém městě Minneapolis, kde se po smrti černocha v policejní vazbě odehrálo několik nocí protestů.

Roman Černý

Prezident také uvedl, že „pošle národní gardu“, a varoval, že „když začne rabování, začne se střílet“.

Právě ten druhý tweet byl Twitterem skryt jako „oslavující násilí“. V podstatě se tu na prezidenta použilo pravidlo zavedené už loni a uživatelé ho ze své zkušenosti znají. V polovině roku 2019 Twitter vyhlásil, že bude před tweety, které porušují jeho pravidla, přidávat varování, ale nebude je mazat, pokud půjde o texty významné veřejné osobnosti. Tento přístup se zatím na Trumpa ještě nepoužil. Celé roky však čelil Twitter naléhání, aby zacházel s Donaldem Trumpem jako s každým jiným uživatelem a přiměl ho, aby dodržoval jeho pravidla. Teď tedy došlo k jakémusi prvnímu kroku.

Donald Trump už byl značně pobouřen i tím, když k jeho příspěvkům, kde označil možnost korespondenčního hlasování ve volbách za příležitost k podvodům, Twitter připojil link na stránky, kde se prezidentovy teze vyvracejí. Vyjádřil se, že sociální média jako Twitter, Facebook, Instagram a stránka Google jsou v moci levice, a vyhlásil, že si tam buď udělají pořádek, nebo je zreguluje či rovnou zruší. Dá se čekat, že napětí mezi Trumpem a jeho lidmi na straně jedné a médii na straně druhé bude před prezidentskými volbami v listopadu ještě houstnout.

Zásah Twitteru přišel několik hodin poté, co prezident Trump podepsal dekret, jehož cílem je odstranit některé právní ochrany poskytované platformám sociálních médií. Dekret nemá okamžitý účinek, ale může být začátkem procesu, ve kterém se bude řešit otázka svobody projevu, která je v Americe značně citlivým tématem.

(Zdroj: BBC.com)

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner