Twitter trvale smazal účet Donalda Trumpa. Kvůli obavám z dalšího násilí

ČTK

Donald Trump | FOTO: ČTK

V souvislosti s gradujícími událostmi posledních dní se společnost Twitter rozhodla ze své sociální sítě trvale smazat účet dosluhujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa, který měl 88 milionů sledujících. Společnost tvrdí, že analyzovala Trumpovy poslední příspěvky a kvůli riziku dalšího násilí a opakovanému porušování jejích pravidel se rozhodla k tomuto řešení. 

„Po důkladné kontrole nedávných tweetů z účtu @realDonaldTrump a kontextu kolem nich – konkrétně způsobu, jakým jsou přijímány a interpretovány na Twitteru i mimo něj – jsme účet trvale pozastavili kvůli riziku dalšího podněcování násilí,“ uvedla společnost ve svém oficiálním vyjádření. Smazala oficiální účet Trumpa, jeho prezidentský účet @POTUS, který si předávají jednotliví prezidenti, ale skrze který Trump nijak nekomunikoval, zůstal zachován.

Trumpovy tweety společnost mazala již v minulosti, případně je označovala jako nevhodné, například když prezident opakovaně zpochybňoval výsledky legitimních voleb na dalšího amerického prezidenta, které vyhrál Joe Biden.

Rozhodnutí sociální sítě však reaguje na středeční vniknutí prezidentových příznivců do  do amerického Kapitolu, které v moderní historii nemělo obdoby. Donald Trump sice sice vyzval ke zklidnění, zároveň však opět zpochybnil výsledky voleb.

„V souvislosti s děsivými událostmi tohoto týdne jsme ve středu dali jasně najevo, že další porušení pravidel Twitteru by mohlo mít za následek právě tento postup. Náš rámec veřejného zájmu umožňuje veřejnosti být v přímém spojení s volenými úředníky a světovými vůdci. Je postaven na principu, kdy lidé mají právo držet moc k odpovědnosti. V minulosti jsme však dali najevo, že tento účet není zcela v souladu s našimi pravidly a mimo jiné není možné používat Twitter k podněcování k násilí. Budeme i nadále transparentní ohledně našich zásad a jejich prosazování,“ dodává Twitter ve vyjádření.

Twitter tak reaguje na přetrvávající napětí ve Spojených státech. „(Trumpovy) tweety je nutné číst v kontextu širších událostí v zemi. Prezidentova prohlášení mohou mobilizovat různé cílové skupiny a podněcovat k násilí i v kontextu vzorce chování v posledních týdnech,“ uvádí se ve vyjádření.

Trumpovy tweety psané agresivním tónem, mj. o tom, že se nezúčastní inaugurace, mohou být u jeho podporovatelů chápány jako povzbuzování k dalším násilnostem. Podle bezpečnostních analytiků už dokonce začali plánovat další útok na Kapitol. Příspěvky prý také indikují, že „prezident Trump neplánuje usnadnit ‚řádný přechod‘ a místo toho plánuje pokračovat v podpoře a ochraně těch, kteří věří, že vyhrál volby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner