Twitter zablokoval a zveřejnil desítky tisíc účtů ruských a čínských dezinformačních sítí

Fotomontáž „Multi-Putin“  (Fotomontáž: aTeo pro FORUM 24)

Fotomontáž „Multi-Putin“ | FOTO: Fotomontáž: aTeo pro FORUM 24

Twitter zablokoval 32.242 účtů státních informačních operací a zveřejnil jejich adresy. Mezi sociálními sítěmi jde v tomto rozsahu o jedinou akci svého druhu. Sady předmětných účtů jsou součástí tří odlišných informačních vlivových operací, které Twitter připisuje komunistické Číně, Rusku a Turecku.

„Každý účet spojený s těmito operacemi byl ze služby trvale odstraněn,“ oznámil Twitter s tím, že vybraná související data sdílel se svými dvěma výzkumnými partnery: Australian Strategic Policy Institute (ASPI) a Stanford Internet Observatory (SIO). Twitter ve všech případech účty zablokoval pro porušování svých zásad.

Čínský komunistický režim na Twitteru provozoval novou síť falešných účtů, kterou však podle oznámení zmíněné sociální platformy prozradily tytéž technické vazby jako předchozí síť falešných účtů, kterou zlikvidoval v srpnu 2019. Twitter v souvislosti s těmito účty hovoří o „koordinovaných informačních operacích z ČLR“, které už minule „důkladně prostudoval a prozkoumal“.

Zveřejněnou část čínské sítě tvoří dvě vzájemně propojené sady účtů čítající celkem 23.750 položek. Twitter je popisuje coby „jádro“ sítě. Eviduje však dalších přibližně 150.000 účtů, které onu základní síť podporují. Twitter tyto účty na doporučení svých partnerských analytiků nezveřejnil, což mu dovoluje odhalenou čínskou síť ještě dále zkoumat.

Twitter ujišťuje, že „jádro“ sítě se zmíněnými 23.750 účty zachytil relativně brzy, takže ještě nenapáchaly žádné velké škody. „Tato síť se podílela na celé řadě koordinovaných manipulativních činností,“ uvedl provozovatel napadené sociální platformy s tím, že nejčastěji šlo o tweety převážně v čínských jazycích na geopolitická témata, které vždy vyznívaly příznivě pro Komunistickou stranu Číny a současně šířily lži o politickém dění v Hongkongu.

Pozadu nezůstal ani Kreml. Twitter s využitím informací od externích analytiků zkoumal účty spojené s jistým mediálním webem zapojeným do státem podporované politické propagandy v Rusku. Síť účtů vztahujících se k této mediální operaci Twitter zablokoval pro porušení zásad. Konkrétně šlo o plošné šíření a doplňování obsahu „neautentickým, koordinovaným způsobem pro politické účely“. Sociální platforma za těmito aktivitami odhalila propagaci Putinovy strany Jednotné Rusko a současně i útoky na politické disidenty. Twitter umístil do svého veřejného archivu všech 1152 odhalených falešných ruských účtů.

Z odhalených sítí falešných účtů Twitter poukazuje i na jednu tureckou, na niž přišel na začátku roku 2020. Její koordinované aktivity cílily primárně na domácí publikum v Turecku a silně podporovaly prezidenta Erdogana. Twitter zveřejnil 7340 falešných tureckých účtů.

Twitter podle svého vyjádření hodlá k boji proti státy řízené propagandě na své platformě angažovat další analytiky z celého světa a později v létě k tomuto tématu uspořádá on-line konferenci, na niž kromě různých expertů přizve i průmyslníky a někoho z americké vlády, aby společně vymysleli případné další možnosti obrany proti propagandě na této platformě.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]