Týden v souvislostech podle Dana Hrubého: Ruské kolo a alibi demonstrantů

()

Alibi českých demonstrantů je pryč

Dvě hlavní události posledních dnů – tedy úspěšná ukrajinská ofenziva a zastropování cen plynu a elektřiny – zcela proměnily východiska, respektive způsob, jakým budeme v nejbližších týdnech nahlížet na domácí dění.

V prvé řadě: Účastníci jakéhokoliv dalšího vystoupení podobného tomu, které se nedávno odehrálo na Václavském náměstí, ztrácejí alibi, že za jejich účastí stojí strach z rostoucích cen a nespokojenost s tím, že kabinet nepostupuje v tomto směru dost razantně. Kdokoli se nyní k akcím Ladislava Vrabela a dalších proruských aktivistů připojí – a ta nejbližší, označená dokonce jako Nenásilná revoluce, se má konat 28. září – vyjadřuje pouze podporu Putinově ruské agresi, své sympatie k autoritativní či dokonce totalitní formě vlády a s tím spojenou nenávist k západní demokracii.

Odpadnou úvahy o po­­třeb­né empatii a pochopení pro spoluobčany, kteří – jakkoli tleskají na náměstích výrokům o nepřípustnosti mísení české krve s ukrajinskou – jsou ve skutečnosti jen vystrašení a dezorientovaní. Od nynějška bude vše jasné. Alibi rostoucích cen mizí. Kdo půjde demonstrovat, chce Putinovy pořádky i u nás.

Úspěšná ukrajinská ofenziva pak znehodnotila i postoje těch, kteří se v uplynulých měsících tak rádi zaštiťovali „realismem“. Putina přímo nechválili, ale vyzývali k zastavení dodávek zbraní Ukrajině, odvolání protiruských sankcí, přímému jednání o dodávkách surovin, to vše ve jménu onoho „realismu“, jenž říká, že Ukrajina nemůže Rusko vojensky porazit. I tyto argumenty jsou nyní vyvráceny. Nadále bude zřejmé, že se za nimi skrývají pouze sympatie k Putinovu režimu.

Nebezpeční babráci

Nelze zapírat, že fatální ruská neschopnost a babráctví probouzí naši škodolibost. Proto s takovou vášní vyhledáváme jejich důkazy, informace o zastaralosti a nefunkčnosti ruské techniky, neschopnosti, či dokonce mentální omezenosti ruského velení nebo mizerném vybavení ruských vojáků. Proto jsme s takovým zadostiučiněním četli zprávu o tom, že „největší ruské kolo na světě“, uvedené v Moskvě do provozu v sobotu, se ještě týž den zaseklo a o několik hodin později definitivně porouchalo…

Přečetli jste část exkluzivního obsahu pro předplatitele Týdeníku FORUM

Pokračujte dál ve čtení přihlášením do čtenářské zóny. Online verze článku je dostupná pouze pro předplatitele digitální verze předplatného.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]