Týdeník FORUM: Dostálová rozdala svým náměstkům statisíce na odměnách

Týdeník FORUM (Lucie Batková / FORUM 24)

Týdeník FORUM | FOTO: Lucie Batková / FORUM 24

Týdeník FORUM získal na základě žádosti dle zákona o svobodném přístupu k informacím přehled toho, v jaké výši dostávali náměstci na ministerstvu pro místní rozvoj odměny. Za půlroční práci, která se týkala zejména úkolů spojených s pandemií, si mohli přijít až na dvě stě tisíc korun. Konkrétní částky a jejich odůvodnění najdete v Týdeníku FORUM, který najdete na stáncích.

Odměny na ministerstvu se mj. rozdávaly i za stavební zákon. Náměstek pro řízení sekce úspěšně plnil zvlášť významné služební povinnosti spočívající v nadstandardním nasazení při projednávání nového stavebního zákona a souvisejícího změnového zákona na plénu Legislativní rady, v rámci kterého byly oba zákony upravovány dle požadavků členů Legislativní rady vlády. Dále koordinoval přípravu podkladů pro paní ministryni k projednání těchto zákonů ve vládě ČR a jejich následném projednání v poslanecké sněmovně,“ zní jedno ze zdůvodnění odměny, kterou Dostálová vyčíslila na 130 000 korun za pololetí.

Někdejší náměstek ministerstva pro místní rozvoj Ondřej Votruba pro Týdeník FORUM výši ostře zkritizoval. „A pak tu máme náměstka Sekce výstavby a veřejného investování Vlastimila Fidlera, absolventa (zrovna) plzeňských práv, který dostal navíc k platu odměnu 280 000 Kč za stavební zákon, jehož příprava trvala hnutí ANO celá dvě volební období, byty se kvůli tomu stále nestaví, i proto tak vzrostla jejich cena,“ říká.

Votruba upozorňuje, že odměny se zjevně rozdávaly za plnění běžných úkolů. „Hlavně ale ten zákon napsala Hospodářská komora, resp. jí najatí právníci, MMR s tím mělo relativně málo práce. Účinnost zákona bude navíc novou vládou odložena, aby měla čas ho spravit důkladnou novelizací. Konkrétně je ta odměna prý za osobní účast na jednání hospodářského výboru 18. 11. 2020. Naprosto neuvěřitelné: to je přece zcela standardní práce gesčního náměstka – ten má povinnost se takto zpovídat zvoleným poslancům a obhajovat svou práci, jakkoli zde jí bylo odvedeno nestandardně málo,“ uvedl Votruba. 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články