Týdeník FORUM: První mistr světa v šachu, Adele i Hra na oliheň. A Fialova vláda

Týdeník FORUM (TF)

Týdeník FORUM | FOTO: TF

Ještě 16. a 17. listopadu si můžete v trafikách zakoupit Týdeník FORUM. Jestli si ve sváteční den chcete trochu odpočinout od politiky, které se samozřejmě toto číslo věnuje, pak otočte jen o pár stránek dál, kde najdete i další čtení od našich kolegů Milana Tesaře, Dana Hrubého nebo Petra Hlaváčka a mnoha dalších. Stojí to za to – od kultury až po historii.

Právě rubrika Historie z pera Dana Hrubého je tentokrát věnovaná prvnímu mistrovi světa v šachu. Víte, že se narodil v rodině pražského krejčího? Jaký byl jeho osud? Týdeník FORUM – strana 30.

Nová Orientace v tomto čísle nabízí zajímavý esej Jana Fingerlanda, který se ptá: „Jak dálný, či blízký je Střední východ?“ Víte, odkud tento pojem pochází? O jaký „východ“ tedy jde? A co toto pojmenování říká o nás samotných? Na dvoustraně Nová Orientace najdete také glosu editora rubriky historika Petra Hlaváčka k výročí konce první světové války.

Portrét tentokrát napsal spolupracovník Týdeníku FORUM Šimon Šafránek. Věnoval jej zpěvačce Adele, fenoménu s mimořádným talentem a jedinečným hlasem. Tato dáma po dlouhých šesti letech vydává nové album. Čím vlastně fascinuje davy fanoušků?

Neméně zajímavá je samozřejmě rubrika Kultura. Miliony lidí sledují na Netflixu seriál Hra na oliheň. O co jde? A co je tak zaujalo? A Petr Volf se podíval na to, kdo a proč dostal Českou cenu za architekturu 2021. Možná byste to nečekali, ale jde o ocenění rekonstrukce jednoho renesančního paláce.

Zásadní je samozřejmě i rubrika Panorama, kterou připravuje fotograf Jan Šibík. Tentokrát jde o snímky ze 17. listopadu 1989, které u nás můžete vidět vůbec poprvé.

Ale nebojte se – pokud i tak chcete číst o aktuálním politickém dění, můžete si přečíst o tom, jak vysoké odměny rozdávala končící ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová a za co. Píšeme, co se dá očekávat od Fialovy vlády, byli jsme na klimatické konferenci v Glasgow a hovořili jsme se šéfem Pirátů Ivanem Bartošem nebo s vnučkou Ferdinanda Peroutky Terezií Kaslovou.

Tak běžte do trafiky, stojí to za to! A jestli vás obsah zaujal a chcete jej mít ve schránce každý týden, objednejte si předplatné na www.tydenikforum.cz. I jako dárek!

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články