Týdeník FORUM se loučí s Josefem Abrhámem, Putin s vítězstvím na Ukrajině

(Týdeník FORUM)

FOTO: Týdeník FORUM

Nový Týdeník FORUM s gustem konstatuje, že Putin dostává na frak. Ukrajinci nečekaně vzdorují, „blitzkrieg“ se nekoná, prodat výsledek speciální operace jako vítězství by nedokázal ani obchodník s deštěm. A to byl mimořádný lhář! Text Putin zatím prohrál všechno mimo jiné konstatuje ruské obchodní ztráty. Tak třeba státní rozpočet přišel jenom za duben o 133 miliard rublů za neprodanou ropu a plyn.

Nové číslo nemůže opomenout odchod Josefa Abrháma a přináší překvapivou vzpomínku Vladimíra Procházky, ředitele pražského Činoherního klubu: „Josef Abrhám míval tendenci říkat o sobě, že není žádný herec. Narážel tím na jisté problémy, které měl s jevištní mluvou („Nejlépe je mi rozumět v kuchyni“), ale především na určitý civilismus svého herectví, jenž jako by mezi životem a životem na jevišti nedělal téměř žádný rozdíl.“ Hercově skromnosti ovšem protiřečí portrét nazvaný Muž, který pochyboval, i když nemusel, připomínající  nejskvělejší okamžiky jeho kariéry.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE

V článku Koněvova ulice a Sibiřské náměstí? konstatujeme, že nastal čas pro derusifikaci českého a moravského veřejného prostoru. Proč mají být Koněvova náměstí v tolika českých městech? Proč má maršálovo jméno nést páteřní žižkovská ulice? Recept nabídli sami Ukrajinci po Euromajdanu v roce 2015: „K historickým názvům se vrátilo asi tisíc měst a obcí, odstraněno bylo více než dva tisíce soch sovětského tyrana Lenina a dalších bolševiků, přejmenováno bylo přes padesát tisíc ulic a náměstí.“

Rozhovor je tentokrát věnován jídlu, konkrétně tomu, jak vypadala tuzemská gastronomie v devadesátkách a co všechno jsme byli ochotni „strávit“. Vypravěč je povolaný: Matouš Petráň působil v době po sametové revoluci jako číšník v mnoha restauracích v centru Prahy a důvěrně poznal triky, jež Jiří Kodet ve filmu Vrchní prchni! charakterizuje jako „chuťový rozdíl minimální, cenový značný“. Dnes Petráň platí za jednoho z nejúspěšnějších food manažerů v zemi, vlastní oblíbenou „hamburgrárnu“ Dish a tvrdí, že Dobré jídlo musíte vdechnout.

PŘEDPLAŤTE SI TÝDENÍK FORUM ZDE