Tým vyšetřovatelů do týdne oznámí, zda koronavirus vznikl ve wuchanské laboratoři

Ilustrační foto  (pixabay.com)

Ilustrační foto | FOTO: pixabay.com

Odborníci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) dostali neomezený přístup na místa a k lidem, kteří mohou pomoci objasnit, jak loni ve Wu-chanu pandemie nového koronaviru začala. Podle britského deníku Daily Mirror by vyšetřovatelé mohli výsledky svého pátrání oznámit již v průběhu tohoto týdne.

Britský zoolog Peter Daszak sdělil CNN, že jeho tým vyšetřovatelů předložil seznam míst, která je třeba navštívit, a lidí, s nimiž by měli mluvit. K tomu přidal i velmi důležitou podmínku. Čínské úřady nesmí do vyšetřování jakkoliv zasahovat.

Daszak říká, že několik důkazů bylo objeveno a nyní je tým dává dohromady. Už teď ovšem odborníci nabyli dojmu, že koronavirus nebyl uměle vytvořen v čínských laboratořích. „Neexistují o tom vůbec žádné důkazy. Podle toho, co nám řekli lidé ve Wu-chanu, není důvod věřit teoriím o spiknutí, které se objevují,“ vysvětluje britský vědec. Zároveň ovšem upozorňuje na to, že zatím jsou na stole všechny možnosti a nelze podcenit žádnou z nich.

„Bylo dobré vidět laboratoř a potvrzuje se, že je to neuvěřitelně dobře vybudovaná a řízená laboratoř,“ říká Daszak. „Nyní se zabýváme i důkazy z trhu, odkud se mohl začít virus šířit. Zjišťujeme například, jaká zvířata se zde prodávala,“ dodává.

Po konzultaci s čínskými odborníky, jejichž spolupráci si zástupci WHO pochvalují, by už měl odborný tým představit výsledky svého vyšetřování. K tomu by mělo dojít patrně do středy, na kdy se chystá konec mise ve Wu-chanu.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články