Tým z 5 zemí stále marně pátrá po troskách egyptského letadla

()

I přes intenzivní pátrání zůstává stále nejasné, co způsobilo pád letu egyptských aerolinek MS804 na cestě z Paříže do Káhiry. Neexistuje stále žádný důkaz, že by se mělo jednat o teroristický útok. Francouzský prezident Francois Hollande dnes řekl, že v úvahu stále připadá obojí – útok i nehoda. Egyptský ministr Fathi a šéf ruské Federální bezpečnostní služby Alexandr Bortnikov považují za nejpravděpodobnější teroristický útok.

Americké ministerstvo obrany uvedlo, že nejsou žádné indicie, že by na palubě došlo k výbuchu. Německý ministr vnitra dodal, že nelze zatím vyloučit žádnou potenciální příčinu havárie. „Nevíme dosud nic konkrétního o příčinách pádu,“ řekl Thomas de Maizière. Odpověď by podle agentur AP a DPA mohly poskytnout letové záznamy.

Letecká společnost EgyptAir mezitím vzala zpět svou vlastní informaci, že se ve čtvrtek večer nalezly první části letadla nedaleko řeckého ostrova Karpathos ve východním Středomoří. Egyptské úřady informovaly o nalezených troskách v moři, plovacích vestách a plastových dílech. Řecká vláda později zprávu dementovala.

Na pátrání se podílejí lodě z Francie, Řecka, Egypta, Německa, a americká letadla. USA hodlají na místo vyslat také speciální týmy. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí vyzval všechny záchranné složky státu, armádu, námořnictvo a ministerstvo civilního letectví, aby podnikly všechny potřebné kroky. V prohlášení, které zveřejnila prezidentská kancelář, Sísí nařídil vyšetřovacímu výboru, aby neprodleně zahájil pátrání po příčinách zmizení letadla.

Letoun A320 s 66 lidmi na palubě mířící z Paříže do Káhiry se ve čtrtek časně ráno zřejmě zřítil do Středozemního moře jihozápadně od ostrova Kréta. EgyptAir již rodinám cestujících a členů posádky vyjádřil hlubokou soustrast. „Společnost může ujistit, že podnikne veškerá opatření, aby situaci zvládla a aby provedla zevrubné vyšetřování,“ uvedly aerolinky na twitteru.

I když je pozadí havárie stále nejasné, Egypt se bojí ohrožení své dobré image. Ekonomika země je závislá na cestovním ruchu, který představuje pro zemi 11 % HDP. Za posledních několik měsíců jde přitom již o třetí případ, kdy je egyptské letectví dotčeno a zasaženo havárií ve vzduchu. Před rokem nad Sinajským poloostrovem explodovalo po teroristickém útoku ruské turistické letadlo, zemřelo 224 lidí. Koncem března letos pak unesl muž s falešnými výbušninami stroj společnosti EgyptAir, letící na Kypr.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]