Typické vládní zmatky kolem restauračních zahrádek

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) (ČTK)

Premiér Andrej Babiš (ANO) a exministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | FOTO: ČTK

Covidová epidemie slábne, a tak vláda premiéra Andreje Babiše milostivě povolila otevření restauračních zahrádek od pondělí 17. května. Tímto rozhodnutím se ovšem svým způsobem vlamuje do otevřených dveří, protože mnohé zahrádky jsou už delší dobu neoficiálně v provozu. Funguje to tak, že obsluha podává jídlo a pití z okének a lidé sedí na lavicích u pevně zabudovaných stolů.

Personál se hájí tím, že návštěvníky upozorňuje na to, že by tam sedět neměli, ale nemůže je přece vyhánět násilím, a policisté to v mnoha případech tolerují. Je ovšem fakt, že ne všichni restauratéři mají tuto možnost, takže pouze dojde ke srovnání podmínek. A jak je typické pro vládu hnutí ANO, toto rozhodnutí provázel neskutečný chaos.

Ministerstvo zdravotnictví v mimořádném opatření na základě vládního usnesení nejdřív uvedlo, že pokud se hosté neprokážou covidovým testem, potvrzeními o očkování nebo protilátkami, tak jim restauratéři nedovolí vstup na zahrádku.

Asociace majitelů restaurací APRON však uvedla, že obsluhující personál si nemůže po hostech vynucovat předložení jakýchkoliv dokumentů a lustrovat je. I někteří právníci potvrzují, že takové jednání ze strany restauratérů by bylo nezákonné. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za hnutí ANO) tedy následně změnil předchozí výklad s tím, že hosté nemohou být vykázáni kvůli tomu, že nepředloží nějaký papír, ale nemusí prý být obslouženi. To je ovšem soukromý názor pana ministra, obávám se, že ani to z hlediska platných zákonů neobstojí. Hosta totiž není možné neobsloužit nebo rovnou vykázat jen tak bez vážné příčiny. Tou se ovšem míní například takové chování, které by ohrožovalo bezpečnost ostatních hostů v podniku, například kdyby je nějaký agresivní jedinec začal fyzicky napadat. Pak má samozřejmě restaurační personál, a to i za asistence městské nebo státní policie, nejen právo, ale přímo povinnost takové nevychované jedince vykázat a zakázat jim přístup.

Problém rovněž je v samotném ministerstvu zdravotnictví, které si rádo vykládá předpisy po svém, v rozporu s právním řádem České republiky. To dokazuje nedávný verdikt Nejvyššího správního soudu v Brně, který zrušil jedno z dřívějších mimořádných opatření ministerstva nařizujících zaměstnancům a živnostníkům testování na koronavirus. A nebylo to poprvé, co Nejvyšší správní soud vydal takové rozhodnutí. Už předtím zrušil téměř stejné opatření s tím, že resort zdravotnictví musí taková opatření řádně zdůvodňovat. To se však nestalo.

Babišovi ministři tak evidentně pohrdají právem a myslí si, že jim všechno projde. Vůbec je nezajímají právní dopady jejich rozhodnutí a ani fakt, že kdyby se jimi druzí řídili, tak by sami mohli mít problémy se zákonem.

A aby těch zmatků nebylo málo, tak vláda nakonec rozhodla, že tedy restauratéři nebudou muset lustrovat své hosty, protože to bude dělat hygiena. To ovšem neznamená plusový bod pro Babišův kabinet, ale je to jen další důkaz jeho totální neschopnosti.

Autor je středočeský krajský zastupitel za ODS.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články