Tyranovi se nesmí ustupovat. Učená společnost odmítá výzvu Mír a spravedlnost, která poškozuje Ukrajinu

Český premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (Profimedia)

Český premiér Petr Fiala (ODS) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj | FOTO: Profimedia

Před nedávnem byla zveřejněna výzva s názvem „Mír a spravedlnost“, která varuje před údajně hrozícím válečným střetem „Západu s Ruskem na území Ukrajiny“ a odmítá další podporu Ukrajinců v jejich zápase s agresivním Ruskem. Iniciativa, za níž stojí biochemik Václav Hořejší, bývalý ministr zahraničních věcí Jan Kavan a někdejší zelený politik a nyní novinář Matěj Stropnický, vyzývá českou vládu k ukončení české podpory ukrajinského vzdoru, odvolání sankcí a vyjednávání s Putinovým Ruskem. Učená společnost České republiky, která sdružuje přední vědce a intelektuály, odmítá základní premisy pochybné iniciativy, k níž se už připojili i politolog Petr Drulák, sociolog Jan Keller, filosof Marek Hrubec, ekonomka Ilona Švihlíková či publicista Milan Rokytka, a reaguje prohlášením, které zde zveřejňujeme v plném znění.

Prohlášení Rady Učené společnosti České republiky k výzvě „Mír a spravedlnost“ (Praha, 9. ledna 2023):

Tyranovi se nesmí ustupovat!

Rada Učené společnosti České republiky zásadně nesouhlasí s prohlášením a výzvou Jana Kavana, Václava Hořejšího a Matěje Stropnického pod názvem „Mír a spravedlnost“(www.miraspravedlnost.cz).

Ukrajina vede statečný boj proti barbarství, kterého se vůči ní Putinovo Rusko dopouští už bezmála celý rok. V tomto nevyprovokovaném válečném konfliktu si Vladimir Putin počíná jako primitivní despota. Ukrajinci se statečně brání a daří se jim s obrovskou vojenskou materiální pomocí spřátelených zemí civilizovaného demokratického světa vítězit. Český národ má dodnes trauma z toho, že v roce 1938 naše reprezentace složila zbraně a nebránila naši zemi proti nacistické tyranii. Česká republika už opět patří mezi respektované demokratické země Evropské unie a NATO, a proto nesmíme za žádnou cenu tlačit Ukrajinu do vyjednávání o míru s Putinem, aniž by před tím Rusko opustilo všechna okupovaná území Ukrajiny. Naopak ji musíme všemi dostupnými prostředky v jejím boji podporovat tak dlouho, dokud nezvítězí, nebo dokud sama z vlastního rozhodnutí neprojeví vůli s Ruskem jednat o podmínkách míru a o budoucím soužití obou sousedů.

Ukrajinský intelektuál Radomyr Mokryk absolvoval vojenský výcvik a reportuje o dění na Ukrajině (Radomyr Mokryk (se souhlasem))

Rada Učené společnosti České republiky

prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc.-předseda

prof. RNDr. Martin Loebl, CSc.–1. místopředseda

prof. Mgr. Pavel Jungwirth, DSc.–2. místopředseda

RNDr. Ivo Starý, CSc.–vědecký tajemník

RNDr. Šárka Nečasová, DSc.–předsedkyně I. sekce věd matematicko-fyzikálních

prof. Ing. Michal Hocek, CSc., DSc.–předseda II. sekce věd chemických

prof. MUDr. Michal Anděl, CSc.–předseda III. sekce věd biologicko-medicínských

prof. Lenka Karfíková, Dr. theol.–předsedkyně IV. sekce věd společenských a humanitních

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články