U Babiše zavládla nervozita. Oddané holdingové noviny vyrazily do boje

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: ČTK

V sobotu 7. ledna oznámil Andrej Babiš na sociálních sítích, že „poskytl“ rozhovor Lidovým novinám, dokonce třem jejich redaktorům. Prý mluvil o všem, dokonce i o Bohu. A v tomtéž čísle se komentátor Martin Zvěřina pustil do generála Petra Pavla. Plyne z toho jediné – tonoucí se stébla chytá a Babiš se rozhodl ještě naposledy zkusit použít všechno možné, než přijde katastrofa.

Rozhovor vedli ti skutečně nejoddanější zaměstnanci holdingu Agrofert, Martin Zvěřina a Petr Kamberský spolu s Dominikem Steinem, který interview doplnil podlézavým zhodnocením. Ale pojďme k tomu, co v rozhovoru, který se nachází na třech stranách Lidových novin, není: Není tam vůbec nic o kauze Čapí hnízdo, kromě zmínky v perexu, která říká, že materiál „vznikal před vyvrcholením soudního procesu kauzy Čapí hnízdo“.

Jaroslav Bašta, Andrej Babiš (ČTK / Říhová Michaela / FORUM 24)

Vzhledem k tomu, že u soudu proběhly tři asi nejvýbušnější dny a v pondělí se dozvíme rozsudek, je vážně neskutečný výkon Babišových zaměstnanců, že dokázali beze studu zveřejnit interview, kde se svého majitele na jeho největší problém, kvůli kterému opravdu může být odsouzen, neptají.

Babiš naopak dostal možnost říct všechno, co potřeboval. Už ví, kolik žaludků má kráva, začal číst Švejka, nechce polarizovat společnost, Petr Pavel a Danuše Nerudová jsou vládní kandidáti a on sám by jako prezident řešil i to, že lidé v Hustopečích stáli frontu, aby se mohli zapsat k novému zubaři. Je to blábolení jako vždycky, jen ho přepisovali lidé o něco gramotnější než Babiš. Pokud jde o morální výši, jsou na tom všichni stejně.

Když konečně dočteme ten krásný PR rozhovor (Dobrý den, Úřade pro dohled nad financováním politických stran a hnutí!), můžeme se ještě začíst do dojemné zpovědi pana Steina o tom, jaké že je dělat rozhovor s Babišem. Dobře, že to napsal, mnoho skutečných novinářů to neví, protože by se s nimi jeho šéf nikdy nebavil.

Pan Stein píše například toto:

„Ačkoliv se Andrej Babiš snaží jakožto kandidát vystupovat mnohem smířlivěji, vést s ním novinářský rozhovor není přinejmenším vůbec snadné. Tuto disciplínu jsem absolvoval nesčetněkrát, ale ani předvolební rozprava není výjimkou. Detailní je již výběr, komu předseda ANO rozhovory poskytuje: novináři, kteří jsou podle něj součástí polistopadového kartelu, nemají šanci. Kdysi mi sdělil, že já součástí nejsem, protože jsem prý příliš mladý…“ Tak trochu se zapomnělo dodat, kdo vlastně pana Steina platí, což se ale snadno pozná z dalšího sdělení: „Po prvotním zpražení tázajícího se ale přichází milá poloha, kdy rozhovor téměř připomíná pokec nad sklenkou vína.“

Tomio Okamura (SPD) (Profimedia)

A tak dále. Pokud ještě holdingového čtení nemáte dost, můžete se vrátit na titulní stranu, kam Martin Zvěřina, poté, co dodělal ten obdivuhodný rozhovor, umístil svoje myšlenky. Jsou to nepříliš překvapivě myšlenky, prostřednictvím nichž kritizuje generála Pavla, tedy člověka, který má nakročeno k tomu Babiše porazit. Sloupek se jmenuje „Generál překupníkem“ a reaguje na Pavlovo sdělení, že má původně údajně zničenou prezidentskou standartu, kterou vrátí na Pražský hrad, pokud nebude zvolen Andrej Babiš. Je to celkem logické, protože psát kamkoli do Babišovy blízkosti něco o tom, že pravda vítězí, je asi tak logické jako říkat, že v Lidových novinách pracují novináři. Zvěřina ve své podlézavosti došel tak daleko, že v souvislosti s Pavlem zmiňuje ruského prezidenta Vladimira Putina. „Vypadá to na píárovou akci à la prezident Putin nachází historické amfory a národ jej obdivuje. Je tu háček, Petr Pavel využívá kradený státní symbol v prezidentské kampani, protože nám naznačuje, koho smíme a nesmíme volit, aby se standarta vrátila na své místo.“

Zvěřina volá po tom, aby prezident usiloval o to, aby se kradená věc vrátila majiteli. To je pěkné, už to také připomněl svému šéfovi? Jenže to už by asi neměl to pěkné teplé místečko. A strážce morálky Zvěřina pokračuje: „Kdyby čerstvě zvolený prezident Pavel přinesl standartu na Hrad, mnozí z nás by mu rádi zatleskali. Ale v situaci, kdy kradený státní symbol používá ve volebním boji, si leckdo řekne, že generál chce zvítězit za každou cenu. Pokud Pavel zvítězí, měl by poctivě změnit heslo na standartě: Účel světí prostředky.“ Těžko podobnou věc slušně komentovat. K pochopení toho, co je pan Zvěřina, který se roky podílí na šíření lží a na zničení novin s tradicí Karla Čapka, vlastně zač, nám stačí přečíst si jeho texty. Ale je fakt, že i on umí překonat své vlastní dno. Aby Babišův oddaný zaměstnanec kádroval ostatní a volal po tom, aby se chovali dle jeho rádoby morálních požadavků, je prostě chucpe.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články