Po srážce vlaků u Českého Brodu jeden mrtvý a desítky zraněných

Twitter HZS ČR

Nehoda vlaku | FOTO: Twitter HZS ČR

Na hlavní trati z Prahy na Kolín se v úterý večer u Českého Brodu srazily osobní a nákladní vlak. Na místě je jeden mrtvý. Ošetřených bylo zatím dalších 33 lidí, dva jsou ve vážném stavu. Zásah zatím neskončil, zraněno může být podle mluvčí odhadem ještě dalších deset lidí. Podle ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nešlo o technickou závadu, trať je podle něj nejlépe zabezpečená v Česku.

Twitter, HZS ČR

„Faktem je to, že se jedná pravděpodobně o nejlépe zabezpečenou trať v České republice, podle prvních indicií nedošlo k žádnému technickému selhání, ale já to nechci předčasně vyhodnocovat,“ řekl Havlíček na místě nehody. Strojvedoucí podle něj nebyl přepracovaný, vrátil se z dovolené.

Vlak je nachýlený, hrozí, že se převrátí, hasiči ho museli zajistit řetězy, řekl na místě mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda. Vrtulník a dron prohledávaly okolní pole, jestli tam ve stresu nevyběhli nějací cestující, ale žádné neobjevily. Policie na twitteru uvedla, že na místě zasahují více než dvě desítky policejních hlídek a vrtulník s termovizí.

Podle zpravodaje ČTK u nehody na jednom z nejvytíženějších železničních úseků v zemi zasahuje několik vrtulníků, přistaven je evakuační autobus hasičů. Silnice z Českého Brodu do Štolmíře je uzavřená, dopravu odklání policie. Pražští hasiči k nehodě vyslali speciální vyprošťovací kontejner a jedno družstvo hasičů.

Twitter, HZS ČR

Podle Drážní inspekce se nehoda stala ve 21:35 v Českém Brodě. Osobní vlak jedoucí z Prahy-Masarykova nádraží do Řečan nad Labem narazil do stojícího nákladního vlaku. „Podle prvotních informací je na místě větší počet zraněných a není vyloučeno, že budou na místě i usmrcení,“ řekl mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal.

Také podle policejní mluvčí Vendulky Marečkové je zraněných větší počet, na místě zasahují všechny složky Integrovaného záchranného systému. O tom, že by někdo při nehodě zemřel, zatím neměla informace. Mluvčí hasičů Petr Svoboda řekl, že stále pokračuje třídění zraněných. Z Prahy přijel speciální záchranářský vůz Atego, u místa nehody přistávají vrtulníky.

Osobní vlak 9359 (CityElefant Praha – Kolín) narazil do nákladního vlaku ČD Cargo s vozy České pošty. Strojvedoucí pravděpodobně projel „Stůj“ a narazil do poštovního vlaku čekajícího na vjezd do Úval, uvedl server Zdopravy.cz.

Hasiči pomáhají s prvním ošetřením zraněných, předávají je zdravotnické záchranné službě, uvedla Kereková. Vlaky se do sebe zaklínily. Podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka osobní vlak jedoucí z Prahy narazil do nákladního vlaku, který stál před vjezdovým návěstidlem v Českém Brodě.

Joklík řekl, že osobní vlak CityElefant Českých drah najel do nákladního expresu dopravce ČD Cargo. Osobní vlak po nárazu vykolejil. Provoz na trati by měl být alespoň částečně obnoven do středeční páté hodiny ranní, v noci se ovšem situace může měnit, uvedl.

Na stejné trati mezi Prahou a Kolínem narazil v pátek vpodvečer u Běchovic vlak bez cestujících do čekajícího rychlíku, nikdo se nezranil. Drážní inspekce se při zjišťování příčiny nehody přiklání k lidské chybě. Chyba člověka stála podle dosavadního vyšetřování také za srážkou dvou osobních vlaků na jednokolejné trati u Perninku na Karlovarsku, při které minulý týden zemřeli dva lidé a dalších 24 bylo zraněno.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner