U Charkova zemřela brazilská modelka. Bojovala jako odstřelovačka

Thabita do Valle a Douglas Burigo na Ukrajině (Novoje Vremja / se souhlasem)

Thabita do Valle a Douglas Burigo na Ukrajině | FOTO: Novoje Vremja / se souhlasem

Při raketovém ostřelování okolí Charkova padla brazilská modelka a herečka Thalita do Valle, která v řadách ukrajinské armády, respektive tam bojující Mezinárodní legie, působila jako odstřelovačka a zdravotnice. Spolu s ní zahynul i její přítel, rovněž Brazilec Douglas Burigo.

Oficiální vyjádření k její smrti ještě ukrajinská strana nevydala, podle údajů získaných od příbuzných a publikovaných v brazilském tisku však byl prapor, v němž Thalita do Valle bojovala, napaden již 30. června těžkou dělostřeleckou a raketovou palbou.

(Týdeník FORUM)

„Thalita se běžela schovat. Vypukl tam požár a bunkr se zřítil a zavalil ji. Její přítel ji mezi bombardováním přispěchal zachránit, ale také zemřel. Thalita nebyla zasažena šrapnelem, ale udusila se pod troskami,“ cituje deník Daily Mail jejího bratra Thea Rodriga Vieiru.

„Řekla, že jede do Polska pracovat jako záchranářka a pomáhat lidem dostat se z válkou zmítané země. Brzy se však vydala do konfliktní zóny,“ popsal v rozhovoru pro list Folha do Sao Paulo Thalitin bratr, jak se jeho sestra na Ukrajinu dostala. Působila tam však jen tři týdny. „Když jsme spolu mluvili po telefonu, chtěl jsem vědět všechno. Poznamenala však, že nemůže moc mluvit, protože mobilní komunikaci kontrolují Rusové. Jen mi oznámila, že je v pořádku,“ dodal Theo Rodrigo Vieira.

Rodina jejího přítele Douglase Buriga uvedla, že ji po tragédii kontaktovalo brazilské velvyslanectví na Ukrajině. Informace o smrti obou brazilských bojovníků potvrdil poručík Sandro Carvalho da Silva, brazilský velitel čety Mezinárodní legie. Podle jeho slov došlo k sérii minometných útoků naváděných pomocí bezpilotních letounů. „Při jedné z přestávek jsme vyběhli z úkrytu a přesunuli se. Thalita se však kvůli požáru nemohla dostat ven. Douglas se vrátil, aby jí pomohl, ale ani on se pak už nemohl dostat ven,“ popsal poslední okamžiky Carvalho da Silva.

()

Devětatřicetiletá Thalita do Valle, která od 18 let pracovala jako modelka a herečka, měla již vojenské zkušenosti. V roce 2019 se zúčastnila mise proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii na straně kurdských jednotek. Tehdy svůj účet na tiktoku pojmenovala Peshmerga Warrior. „Když vstoupila do kurdské armády, specializovala se na střelbu z odstřelovací pušky,“ řekl její bratr Theo. Jeho sestra se však na fotografiích z Ukrajiny objevuje i s těžšími zbraněmi.

Účast Brazilců v boji proti ruským okupantům na východě Ukrajiny vešla ve známost v dubnu. Dodnes však není přesně známo, kolik bojovníků z této jihoamerické země na Ukrajině v řadách Mezinárodní legie slouží.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články