U jakých povolání dochází k největšímu riziku nákazy? Podívejte se na data ministerstva

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) (ČTK)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) | FOTO: ČTK

Aktuální opatření se do konce nouzového stavu podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nebudou měnit. V pondělí má podle něj vláda rozhodnout o testování každých pět dní místo současných sedmi. Jakých profesí se nákaza momentálně nejvíce týká?

V souvislosti se snižujícím se počtem každodenně nakažených se začíná v souvislosti s dalším postupem opět hovořit o rozvolňování. Babišova vláda je po podzimní a vánoční zkušenosti opatrná, proto zatím neznáme konkrétní termín. Stav se podle odborníků zlepšuje i díky důslednějšímu testování ve firmách, které však vládě doporučovali už na podzim.

FORUM 24 (archiv)

„Frustruje mě, že to u nás stále není, dokonce slýcháme od vlády a dalších, že testovat není potřeba, protože by se systém zahltil. Nerozumím tomu. Snížila by se tím potřeba plošných opatření,“ upozorňoval již v listopadu biochemik Jan Trnka pro Český rozhlas.

Povinné testování zaměstnanců ve firmách platí od března. Vláda tuto povinnost rozšířila i na malé firmy do deseti pracovníků, neziskové organizace a živnostníky. Na pondělním jednání vlády chce ministr zdravotnictví Jan Blatný prosadit povinné antigenní testování každých pět dní místo nynějších sedmi.

Jenže jakých firem se riziko nákazy týká nejvíce? Ministerstvo právě díky plošnému testování zveřejnilo ve své prezentaci komplexní analýzu aktuálního vývoje, kde kromě jiného nabízí kompletní přehled jednotlivých profesí a jejich aktuální náchylnosti v České republice na onemocnění covid-19.

„Plošné testování napomohlo odhalení nových ohnisek nákazy na pracovištích. Lze předpokládat, že preventivní testování a posílení režimu práce z domova významně přispěje k redukci výskytu nákaz v tomto segmentu,“ uvádí ministerstvo.

Jako hlavní indikátor ministerstvo bere počet nakažených na 1000 pracovníků. Po vyjmutí pracovníků zdravotnických profesí lze z dat vyčíst, že nejvíce aktuálně nakažených je mezi hasiči a záchranáři, následují policisté, pedagogové a pracovníci ve školství, vojáci a sociální pracovníci.

„Následující analýzy dokládají rizikovost profese pedagoga a pracovníka ve školství. Jednak z relativního hlediska: 77procentní pravděpodobnost nákazy v zaměstnání, celkem za celé období 219 nakažených na 1000 pracovníků, což je 3. nejvyšší relativní riziko mezi hodnocenými profesemi. Pedagogové rovněž generují jednu z nejpočetnějších skupin nakažených mezi sledovanými profesemi,“ uvádí se v prezentaci ministerstva.

Kromě toho také zveřejnili, v jakých firmách je aktuálně největší záchyt nákazy v České republice. „Srovnání průměrných denních počtů nově nakažených v měsících roku
2021 vs. prosinec 2020 ukazuje nejvyšší současné nárůsty u pracovníků ve
strojírenství, administrativě a úřadech a dále u pedagogických
pracovníků,“ dodává resort zdravotnictví.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]