Simulované eurovolby mezi středoškoláky a vysokoškoláky by s náskokem vyhrálo hnutí STAN (24,6 procenta), jehož kandidátku vede ekonomka Danuše Nerudová. Na druhém místě by se ziskem 16,6 procenta skončili Piráti. Vyplývá to z průzkumu, který na přelomu dubna a května provedla mezi 1726 studenty společnost GTS Alive vydávající studentské průkazy ISIC. Koalice SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) se mezi mladými propadla až na čtvrté místo (11,4 procenta), porazila by ji kandidátka Motoristů sobě s Přísahou (13 procent) vedená Filipem Turkem.
Hnutí ANO u studentů propadlo (4,3 procenta), stejně jako SPD a Trikolora (1,2 procenta). Pětiprocentní hranici by naopak těsně překročili Zelení (5,2 procenta). Téměř bez zájmu mezi mladými lidmi jsou pak sociální demokraté (1,1 procenta), komunisté schovaní pod koalicí STAČILO! (0,7 procenta) i strana PRO Jindřicha Rajchla (0,5 procenta).
„V průzkumu jsme se vedle volebních preferencí ptali také na další záležitosti týkající se EU. Téměř 80 procent studentů si například myslí, že dvacet let členství v EU Česku spíše prospělo, než neprospělo. Studenti také chtějí euro, ale nejvíce z nich říká, že s jeho přijetím nemusíme spěchat,“ okomentoval v tiskové zprávě další výsledky průzkumu ředitel GTS Alive Radek Schich.
K evropským volbám se podle svého vyjádření určitě chystá 66,6 procenta procenta studentů. „Skutečnost bývá oproti deklaracím v průzkumech nižší, i tak jde ale o vysoké číslo. Nicméně 15 procent mladých lidí ještě neví, koho podpořit. A 10 procent přijít volit nechce, jako důvod uvádějí nejčastěji nedostatek informací o evropské politice,“ popsali výzkumníci.
Mladí lidé se podle svých vyjádření budou u voleb rozhodovat podle témat evropské politiky, podle konkrétní strany nebo hnutí a podle osobností na kandidátce. „40 procent studentů se ve své volbě částečně shoduje s rodiči, 18 procent se s nimi shoduje zcela, 19 procent naopak vůbec ne,“ přiblížili autoři průzkumu.
60 procent studentů je podle dat pro další prohlubování evropské integrace, 10 procent s ním nesouhlasí a čtvrtina má názor někde mezi těmito dvěma póly. „Necelá polovina mladých lidí vnímá, že rozhodnutí v centrálách EU v Bruselu a Štrasburku mají na život v Česku velký vliv,“ dodali výzkumníci.