Výbuchy na ruské základně na Krymu mají jednu oběť. Kyjev se k odpovědnosti nehlásí

Exploze a požár byly ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu (ČTK/AP/Uncredited)

Exploze a požár byly ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu | FOTO: ČTK/AP/Uncredited

Hlasité exploze a stoupající černý kouř hlásili v úterý svědci ze směru od ruské vojenské letecké základny v Novofedorivce na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Ukrajina se ale k odpovědnosti za výbuchy nehlásí. Terčem útoku se podle Kommersantu měla stát letecká základna a muniční sklady. Podle místních úřadů si exploze vyžádaly jednoho mrtvého z řad civilistů a sedm zraněných, včetně dvou dětí. Příčiny výbuchů se zjišťují, neoficiálně se podle ruských médií hovoří o porušení pravidel požární bezpečnosti. 

Agentuře Reuters svědci popsali nejméně dvanáct explozí různé intenzity, které byly slyšet v průběhu minuty okolo 15:30 místního času. Tři z těchto explozí měly být velmi silné. Během půl hodiny se podle svědků ozval další výbuch, údajně nejhlasitější ze všech, po kterém se zvedla další oblaka dýmu. V nedalekém městě Saky se následně rozezněly sirény.

Analytik se zaměřením na východní Evropu Pavel Havlíček (Asociace pro mezinárodní otázky / se souhlasem)

Ukrajina se k odpovědnosti za úterní výbuchy na ruské letecké základně na anektovaném Krymu nehlásí. Na kanálu nezávislé ruské televize Dožď na platformě youtube to řekl poradce vedoucího ukrajinské prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak.

“Samozřejmě ne,” odpověděl Podoljak na otázku, zda Kyjev je odpovědný za exploze na základně Saky (rusky Saki) u Novofedorivky (rusky Novofjodorovky). Nevyloučil, že za nimi mohou stát partyzánské skupiny, které podle něho nabírají na síle v regionech Ukrajiny okupovaných Ruskem. Zmínil při tom Záporožskou a Chersonskou oblast

Na místě byly nasazeny záchranné složky a přesné informace o obětech zatím nejsou známy. Místní silnice jsou zacpané, zejména směrem od západního pobřeží, kde k výbuchům došlo. Šéf správy anektovaného poloostrova Sergej Aksjonov nařídil vytvořit okolo letiště pětikilometrovou bezpečnostní zónu. Situaci na Krymu dokazují videa kolující na internetu. Jedno z videí sdílel novinář BBC Will Vernon. “Oblast, kde se na Krymu nachází letiště Saky, se evakuuje,” informoval po zveřejnění videa.

Podle listu Ukrajinská pravda se k událostem na Krymu odmítla ukrajinská vojenská rozvědka vyjádřit. Ruské ministerstvo obrany se situaci mezitím pokusilo objasnit explozí několika kusů letecké munice. Příčiny výbuchu se zjišťují. “Ministerstvo obrany Ukrajiny nemůže určit příčinu požáru, ale znovu upozorňuje na pravidla požární bezpečnosti a zákaz kouření na necertifikovaných místech,” uvedlo ministerstvo.

“Mnozí předpokládají, že série silných výbuchů a požár na ruské letecké základně na Krymu, vzdálené nejméně 200 kilometrů od nejbližších ukrajinských pozic, je výsledkem útoku, který podnikli Ukrajinci. Ale důkazy o tom chybějí a ani dosud nebyly informace, že by spojenci předali Ukrajině rakety s takovým doletem. A ruské ministerstvo obrany tvrdí, že exploze jsou výsledkem nehody,” napsala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu.

Vrtulník Ka-52 Aligátor (Vlsergey / Wikimedia Commons / CC BY-SA 3.0)

“Ruská válka proti Ukrajině a proti celé svobodné Evropě začala na Krymu a má skončit na Krymu, jeho osvobozením” připomněl ve večerním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. “Dnes nemůžu říct, kdy se tak stane, ale postupně přidáváme důležité součásti k programu, jehož cílem je osvobození Krymu,” řekl v úterý Zelenskyj. Rusko poloostrov anektovalo před osmi lety. Zelenskyj dodal, že Rusko z jednoho z nejkrásnějších míst v Evropě udělalo jedno z nejnebezpečnějších míst, kde ruská vojenská základna představuje riziko pro Černomoří i Středomoří.

V Sevastopolu se nachází hlavní přístav ruské černomořské flotily. Rusko anektovalo Krym v roce 2014. Od začátku únorové invaze, kdy prezident Vladimir Putin nařídil ruským ozbrojeným silám vstup na Ukrajinu, se poloostrovu bombardování a ostřelování vyhýbalo.