U vás v domě někdo je, přijeďte, volali muži sousedi. Doma zažil obrovský šok

Rodinný dům Ilustrační snímek (AdobeStock)

Rodinný dům Ilustrační snímek | FOTO: AdobeStock

Obrovský a současně kuriózní problém aktuálně řeší Brit Mike Hall. Po upozornění od sousedů, že v jeho domě v Lutonu nedaleko Londýna se svítí a někdo se uvnitř pohybuje, se na místo rozjel, aby zjistil, co se děje. A zažil obrovský šok. U sebe doma totiž objevil úplně cizího člověka, z plně zařízených místností zůstaly jen holé stěny. Následně Hall zjistil, že si někdo přivlastnil jeho identitu, využil toho, že pracuje v jiné části Velké Británie a dům bez jeho vědomí prodal. Policie nejprve uvedla, že se o podvod nejedná, nyní už ale případ vyšetřuje.

Reverend Mike Hall pro BBC popsal, že pracoval v severním Walesu, když mu 20. srpna zavolali sousedi, že v jeho domě svítí všechna světla a někdo se uvnitř pohybuje. Druhý den se proto Hall na místo rozjel. A zažil obrovský šok. „Šel jsem k hlavnímu vchodu a zjistil jsem, že můj klíč do zámku nepasuje. A pak dveře otevřel nějaký cizí chlap. Odstrčil jsem ho stranou a šel jsem dovnitř. Vůbec jsem nevěděl, co tam ten člověk dělá,“ vypráví Hall.

Eric Drooker

V domě ale zůstal jeho majitel stát jako opařený. „Byl jsem v šoku, vnitřek byl úplně očesaný, veškerý nábytek, koberce, závěsy, všechno bylo pryč,“ uvedl Hall. Muž, který mu otevřel, řekl, že dům přestavuje, na což se dočkal této odpovědi: „Já jsem dům neprodal, pořád je to můj majetek“. Hall zavolal policii, dělník ale mezitím přivedl otce nového majitele nemovitosti, který původního vlastníka vykázal.

Po nahlédnutí do katastru nemovitostí se ukázalo, že dům má opravdu od 4. srpna zapsaného nového vlastníka. „V tu chvíli mi policisté řekli, že nemůžou nic dělat, že jde o občanskoprávní spor a ať z domu odejdu a spojím se s právníky,“ vzpomíná Hall. „Byl jsem šokovaný, když jsem viděl, v jakém stavu dům je. Ale když mi pak policie řekla, že se nedomnívá, že se stal trestný čin? To bylo prostě neuvěřitelné,“ popisuje Brit.

BBC později spojila Halla s policejním útvarem, který se v Bedfordshiru specializuje právě na podvody a ten se začal podivnou transakcí zabývat. Novinářům se podařilo získat kopii řidičáku, který neznámý pachatel použil, aby se mohl za Halla vydávat a k dispozici mají i detaily bankovního konta založeného na Hallovo jméno, kam putovalo 131 tisíc liber (asi 4 miliony korun) za prodej nemovitosti. Po transakci dům legálně vlastní nový majitel. Právnická kancelář, která se v prodeji angažovala, nechce případ blíže komentovat s tím, že by to kvůli probíhajícímu vyšetřování nyní nebylo vhodné. S detektivy ale prý bude i nadále spolupracovat.

K případu se vyjádřili i úředníci katastru nemovitostí, kteří vzkázali, že spolupracují se zprostředkovateli, mezi které patří právě právníci. A spoléhají na ně, že přepisy nemovitostí prověří a zkontrolují, zda se někdo podvodně nevydává za skutečné majitele. „Navzdory našim snahám každoročně zaznamenáme velmi malý počet podvodných transakcí,“ uzavřel úřad.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]