Uber může v Brně znovu jezdit. Vrchní soud v Olomouci zrušil zákaz

Eric Drooker

Alternativní přepravní služba Uber může v Brně znovu začít jezdit. V červenci krajský soud předběžným opatřením provoz Uberu zakázal. Opatření dnes zrušil olomoucký vrchní soud. O rozhodnutí informoval na Facebooku náměstek brněnského primátora Matěj Hollan (Žít Brno).

„Rozhodnutí odvolacího soudu je ve věci předběžného opatření konečné a nelze proti němu podat dovolání,“ napsal Hollan na Facebooku. Nadále náměstek brněnského primátora upozornil na to, že ovšem není vyřešeno, zda Uber jezdí v souladu se zákonem. Tuto otázku podle Hollana soud projedná při řešení samotné žaloby.

„Magistrát města Brna toto rozhodnutí současně nezbavuje povinnosti zabezpečovat a vymáhat dodržování zákona, což se děje v působnosti přeneseného výkonu státní správy, která však musí měřit všem stejně a nemůže se zaměřit na jeden soukromý subjekt,“ dodal Hollan.

Uber zahájil svůj provoz v Brně 1. února. Brněnští taxikáři a město Brno poukazovali na to, že jde o taxislužbu, pro kterou neplatí stejné podmínky jako pro klasické taxi, a podali žalobu. V červnu brněnský krajský soud předběžným opatřením provoz Uberu zakázal. Dopravce se následně odvolal a vrchní soud v Olomouci opatření zrušil. V polovině července pak brněnský krajský soud Uber zakázal znovu.

Uber funguje v Praze a získal si značnou oblibu. Vůz si zákazník jednoduše objedná pomocí mobilní aplikace. Jízda takzvanou spolujízdou je levnější než v klasickém taxi. Pokud se zákazníkovi následně nezdá, že řidič jel nejrychlejší trasou, může u společnosti jízdu reklamovat.

Taxikáři si dlouhodobě stěžují, že v případě Uberu nejde o spolujízdu, ale o klasickou taxislužbu. K tomu dodávají, že řidiči Uberu nemají taxametr, taxikářskou koncesi ani označení vozu. Tím pádem podle taxikářů Uber funguje nelegálně. V říjnu řidiči taxi blokovali příjezd k Letišti Václava Havla. Protestní jízdy souběžně probíhaly také v Brně.

„Věřím, že taxikáři přijmou rozhodnutí soudu s pokorou a nebudou blokovat ani brněnské ulice a způsobovat tím řidičům komplikace, ani Vrchní soud v Olomouci. Bylo by to fajn gesto, že rozhodnutí soudu se respektuje,“ uzavřel své prohlášení Hollan.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner