Účastníci schůzky s Hamáčkem promluvili. Situace není tak jasná, jak se zdálo

Vicepremiér a ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD)  (ČTK)

Vicepremiér a ministr vnitra v demisi Jan Hamáček (ČSSD) | FOTO: ČTK

Setkání vicepremiéra s několika šéfy důležitých úřadů, na němž měl podle informací serveru Seznam Zprávy Jan Hamáček hovořit o výměně vakcíny Sputnik za tajné zjištění BIS o Vrběticích, popsalo pro novinky.cz několik účastníků. Žádný z nich nepotvrdil, že by ministr vnitra jednal v rozporu se zájmy České republiky.

FORUM 24 (archiv)

Šokující zjištění, které v úterý opět vyvolalo bouři na české politické scéně, zatím nepotvrdil žádný z účastníků inkriminované schůzky. Naopak většina z přítomných se postavila za Jana Hamáčka, který je nyní terčem kritiky za to, že chtěl s Rusy zobchodovat tajné materiály za milion dávek vakcíny Sputnik V a pořádání summitu BidenPutin.

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl odmítl komentovat, o čem spolu s Hamáčkem konkrétně jednali. V každém případě všechna jednání byla vedena v zájmu České republiky, a to jak z pohledu zahraniční politiky, tak i bezpečnosti státu, sdělil serveru novinky.cz.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který dorazil na schůzku později, nebylo znát, že by chtěl Hamáček vrbětickou kauzu nějak zamést pod koberec. Velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka zase řekl, že stojí za Janem Hamáčkem. Policejní prezident Jan Švejdar se odmítl k obsahu setkání vyjadřovat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]