
Ilustrační foto FOTO: ČTK
FOTO: ČTK

Michal Bláha, který založil web Hlídač EET, položil Generálnímu finančnímu ředitelství dotaz týkající se smlouvy mezi Generálním finančním ředitelstvím a společností IBM ohledně vývoje aplikace ADIS. Právě na ní je závislá elektronická evidence tržeb. IBM získala od GFŘ téměř 200 milionů korun. Konkretizace toho, co IBM dělá, ovšem zveřejněno nebude – a jak bylo panu Bláhovi sděleno, je to z důvodu obchodního tajemství.
Chaos kolem elektronické evidence tržeb – včetně několika informací o financování – popsal před časem precizně analytik Martin Jaroš. Na svém facebookovém účtu uvedl „pár poznámek o nešťastné EET“.
1. Babišův šéf Finanční správy původně odhadoval, že software pro provoz EET vyjde stát na „spíše méně než 50 milionů Kč“.
2. Kolega Michal Bláha odvedl skvělou práci se svým Hlídačem smluv a zjistil, že zavedení EET zatím stálo 388,3 milionu korun, z toho 347 milionů dostala IBM bez soutěže. A to v tom nejsou mzdové náklady pro několik set lidí z Finanční správy a samozřejmě náklady samotných podnikatelů.
Mimochodem, neříkám, že tato suma je přehnaná, ono na vytvoření kvalitního a bezpečného systému se to může zdát i málo, což se možná taky časem projeví. Ale fascinuje mě ten rozdíl mezi původními představami a realitou.
[ctete]87275[/ctete]
3. Nejnovější zmatky ministra Babiše ani nekomentuji, už to udělali jiní a lépe. Andrej je najednou překvapený, že existuje víc druhů podnikání než jen brát dotace z EU a vytvářet chemické sloučeniny pod značkou Penam. Ještě v srpnu přitom pan Babiš rozhodně odmítl výjimku pro farmářské trhy, protože je prý nesystémová (více zde). Ministerstvo také výslovně odmítlo výjimku pro kolotočáře, protože systémovost zákona nesmí nic narušit. No a vidíte, najednou jsou na stole – 7 dní před startem – výjimky pro FO s příjmem pod 250 tisíc korun ročně a pro část plateb z e-shopů. Je tohle možné?
4. Z neveřejných zdrojů dále vím, že Andrej Babiš má s EET ještě mnohem větší plány. To, co sledujeme, je jen jakási první vlna, u které se počítá, že se nebude občanstvu líbit. V pozadí už ale týmy odborníků pracují na druhé, více sexy fázi EET. V rámci ní prý Finanční správa začne ze sebraných dat dělat podnikatelům všelijaké chytré výkazy a reporty. Což má Andrejovi získat velkou lásku živnostníků. Jestli je to pravda, tak bych si zrovna na to dal velkého majzla – tohle přece není práce pro stát! Já nechci, aby stát suploval nějaké podnikatelské systémy a radil vám, jak máte podnikat. To už je moc velký bratr a na to říkám prrr!
[ctete]87455[/ctete]
5. Celkově si stále dovedu představit, že EET bude pro stát zisková. I když zavedení vyjde na půl miliardy a roční provoz na stamiliony, může být, že se slibovaných 10 i více miliard ročně navíc vybere. Ale způsob, jakým to Andrej Babiš udělal, jen dokazuje, jaký je to šlendrián a jak hluboce ministr pohrdá podnikatelským prostředím v zemi. Zejména malými firmami. Jak vůbec můžeme tolerovat, že se podmínky neustále mění?! Vždyť právě to je na českém podnikatelském prostředí to nejhorší! To z nás dělá ten věčný Kocourkov!
Tak uvidíme, co všechno se ještě (ne)dozvíme.