Uchvatitelé moci potřebují uchvátit svobodné volby

Hrobníci české demokracie. (Jan Jandourek, se svolením autora.)

Hrobníci české demokracie. | FOTO: Jan Jandourek, se svolením autora.

Naše pyšná civilizace je, zdá se, nepoučitelná. V různých etapách svého vývoje rodí v různých částech světa různé druhy přímých či latentních totalitních vůdců. Oni moc dobře vědí, že k získání moci potřebují ovládnout klíčový atribut demokracie – svobodné volby. Doslova všemi prostředky a způsoby, ať to stojí, co to stojí. Němci si kdysi ve volbách zvolili Hitlera a Češi Gottwalda. Taky uvěřili, že se budou mít líp. Líp se pak měli jen vyvolení soukmenovci a soudruzi. Dav dostal chléb a hry, a kritici byli likvidováni.

Isokratés, starověký řecký řečník a myslitel (436338 př.n.l.) pronesl tuto myšlenku: „Demokracie ničí sama sebe, protože zneužívá svého práva na svobodu a rovnost. Protože učí své občany, aby považovali drzost za právo, bezpráví za svobodu, neomalený projev za rovnost a anarchii za pokrok“.

Týdeník FORUM (FORUM 24)

Demokracie degradovaná jen na údržbu (firemní stát) bez hodnotového základu se snadno promění v kamuflovanou totalitu. Jako kouřová clona se autoritativním vůdcům hodí vše, včetně přírodních katastrof a zdravotního ohrožení obyvatel. Nerespektování pravidel, překrucování reality, manipulace a vypjatý egocentrismus mají ve své DNA. Kumpáni se drží navzájem. Už to ani neskrývají. Moc dobře vědí, že jim jde o hodně, vlastně o všechno.

Jenže bychom neměli zapomínat na to, že je vždy někdo vynesl na vrchol, že je někdo aktivně (a jiný třeba jen pasivně) podpořil v očekávání nějakého zisku a profitu. Těžko by nám dnes vládl tandem BabišZeman nebýt kolaborace části mediální obce, některých tzv. protikorupčních iniciativ a nadací, zástupců početné byrokracie, části soudní moci a v neposlední řadě i majetných hráčů domácího byznysu. Ti všichni (a někteří další) uzavřeli smlouvu s ďáblem. Svým dílem přispěli k demontáži demokracie, k diskreditaci politiky a správy země, k nástupu bezbřehého populismu, k uplácení cílových voličských skupin ze společného měšce, k legitimizaci podvodného jednání.

Točíme se již pár let v kruhu. Vítězí více peněz, více vlivu a moci, více mediálních exhibic, více represí, vítězí lež a nenávist. Pokud jsme si před 30 lety mysleli, že se tyto konstrukce již nikdy nevrátí, tak jsme byli velmi důvěřiví a naivní, a tím pádem bohužel i nedůslední. Kořist je rozebrána, žlaby obsazeny. Určitou nadějí v záplavě deprimujících zpráv je zájem evropských struktur o české domácí poměry. Na vnější impulsy a záchranné mise bychom však neměli příliš spoléhat. Naše potíže se musíme naučit léčit sami. EU teď více řeší Maďarsko a Polsko, i když moc dobře ví o tom, kdo je to ten náš premiér a taky náš prezident. Jejich komentář je logický: „Vždyť jste si je sami zvolili”.

Pokud dnešní stav zakonzervujeme i po podzimních volbách a necháme si opět vzít svobodné volby jako základní instrument demokracie, tak si zaděláváme na trudné časy v atmosféře rozdělené společnosti s vysokou mírou hořké frustrace. Nastává období letního bezčasí, ale i v něm budeme atakováni agrofertím dobrodějem a jeho družinou, kteří nás budou utvrzovat v tom, že je musíme nechat vládnout i nadále, abychom mohli žít v jejich „láskyplné“ péči. Pokud se ukáže, že více než polovině našich spoluobčanů není rady, tak jim asi není ani pomoci. Vyloučit se to nedá. Rada na závěr – berme to teď vážně, abychom si dnešní lhostejnost nemuseli později trpce vyčítat. Změna je nyní nejen žádoucí, je nutná.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články