Učitel píše Babišovi: Chcete, aby občané byli zodpovědní, sám zbaběle couváte

Premiér Andrej Babiš (FB AB)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: FB AB

Učitel Jan Pytel zveřejnil otevřený dopis pro předsedu vlády Andreje Babiše. Dává zde najevo své rozčarování z toho, že Babiš, ač se účastnil schůzky s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, která se nakazila koronavirem, nejde do karantény. Popisuje mu situaci školy, kde pracuje i on sám – a kde jsou pedagogové i žáci v karanténě. Protože pro ně platí pravidla.

Zleva bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová vystoupili 27. července 2020 v Praze na tiskové konferenci k takzvanému semaforu. (ČTK)

„Přál bych Vám vyřizovat ty telefonáty s jejich rodiči, kterým tato situace, už poněkolikáté a tentokráte zcela zbytečně, převrátila život naruby. Škol ve stejné situaci je v tuhle chvíli v republice asi deset a budou přibývat. Zkuste si ta čísla roznásobit, to už je něco voličů!“ píše Pytel a připomíná, kdy se Babiš s Rážovou potkal. Za směšné označuje tvrzení o vysokých stropech a o tom, že Babiš neustále nosí respirátor FFP2.

Hlavní hygienička ve středu oznámila, že její test na covid-19 je pozitivní. Do karantény kvůli tomu šlo například asi třicet novinářů, kteří byli na její tiskové konferenci, nebo ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, který se účastnil stejné schůzky jako Babiš. Ten ovšem pracuje bez omezení dál.

Babiš na kritiku reagoval na twitteru, kde zveřejnil údajný dopis od hygieny. „Pro všechny, kdo se ptají, proč nejsem v karanténě. Tady máte epidemiologické šetření pražské hygieny s rozhodnutím. Proto nejsem v karanténě. Ještě chci dodat, že na jednání všude na úřadě nosím respirátor FFP2 a od paní Jarmily Rážové jsem byl cca 3,5 m. Hezký páteční večer všem,“ napsal.

Učitel Jan Pytel má za to,  že Babišovo chování je stejně směšné jako situace, kdy během karantény v dubnu navštívilo prezidenta Miloše Zemana více než deset osob včetně ministryně spravedlnosti Marie Benešové, nedodržovali rozestupy a na fotografii, kterou tehdy zveřejnil Jiří Ovčáček, bylo jídlo. Benešová později tvrdila, že si roušku vždy kvůli soustu nadzvedli.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

„Neustále nabádáte občany, aby se chovali zodpovědně, a když máte příležitost (už několikátou!) ukázat, že jste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte. Apelujete na lidi, ať nejezdí na zahraniční dovolené, a pak sám na zahraniční dovolenou odjedete. Tímto svým chováním nám dáváte najevo, že stejná pravidla a doporučení neplatí pro všechny,“ píše Pytel.

CELÉ ZNĚNÍ DOPISU

Vážený pane Babiši,

píši Vám z „chytré“ karantény. Pracuji ve škole, kde se v posledním srpnovém týdnu vyskytla u jednoho z pedagogů nákaza onemocněním covid-19, a jelikož se před tímto zjištěním sešel kompletní učitelský sbor na společné poradě, byla škola z nařízení KHS okamžitě uzavřena. 1. září jsme tedy místo do školy zamířili na odběrové místo na testy, abychom se po dvou dnech dozvěděli, že výsledky u všech testovaných jsou negativní. Přesto zůstává škola na další dva týdny uzavřena, zhruba 70 zdravých pedagogů v karanténě a 700 otrávených žáků doma. Přál bych Vám vyřizovat ty telefonáty s jejich rodiči, kterým tato situace, už poněkolikáté a tentokráte zcela zbytečně, převrátila život naruby. Škol ve stejné situaci je v tuhle chvíli v republice asi deset a budou přibývat. Zkuste si ta čísla roznásobit, to už je něco voličů! Kéž bychom byli fotbalisté, pro které platí úplně jiná pravidla hry. Když jsme se na tuto „fotbalovou výjimku“ dotazovali na KHS, bylo nám sděleno, že fotbalisté jsou „jiná sorta lidí“ a že „je to o penězích“. Tímto politickým rozhodováním ovšem Vaše vláda skóruje do vlastní branky, protože vzdělávání je o budoucnosti, budoucnosti našich dětí, budoucnosti národa.

Andrej Babiš v bahně během lázeňské procedury (FB Andreje Babiše)

Dne 2. září vyšlo najevo, že pozitivní test na covid-19 má také paní Rážová, se kterou jste, jak rád říkáte, „dvě hodiny seděl.“ Seděli s ní i jiní, např. ministr zdravotnictví, který v této souvislosti neprodleně ohlásil odchod do karantény. Ta se ovšem netýká Vás. Vy jste rozhodl, že do karantény nemusíte. Podle Vašich slov měla jednací místnost vysoké stropy, větralo se a seděl jste čtyři metry od paní Rážové. Ujišťuji Vás, že naše sborovna má stropy 5 metrů vysoké, po celou dobu porady byla okna dokořán a drtivá většina pedagogů seděla ve vzdálenosti 4–10 metrů od dotyčného. Karanténě a dvojímu testování se nevyhnul nikdo. Argumentování respirátorem, který nikdy nesundáte z obličeje, je stejně úsměvné jako legendární hradní historka s podstrkováním jednohubek pod rouškou.

Neustále nabádáte občany, aby se chovali zodpovědně, a když máte příležitost (už několikátou!) ukázat, že jste rovný chlap, uhnete a zbaběle vycouváte. Apelujete na lidi, ať nejezdí na zahraniční dovolené, a pak sám na zahraniční dovolenou odjedete. Tímto svým chováním nám dáváte najevo, že stejná pravidla a doporučení neplatí pro všechny. Kážete vodu a pijete víno. Jste politik, jste premiér, máte moc a evidentní potřebu nám to připomínat. Nikdo se pak nemůže divit, že společenská morálka a ochota dodržovat nařízená opatření upadá.

S pozdravem a rozčarováním

Jan Pytel

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]