S účtenkami není jen „radost“ v podobě propagandistického losování výherců, ale občas přinášejí i starosti. To když člověk chce ve spěchu zaplatit oběd, ale v pokladně zrovna dojde kotouček, bez něhož by stroj povinnou účtenku nevydal. Radost nevzbudí ani diagnóza zhoubného bujení, neplodnosti nebo diabetu, což jsou nemoci a poruchy zhusta připisované Bisfenolu A (BPA) – látce velmi často obsažené právě v termopapíru účtenek. Podle amerického Národního centra pro biotechnologické informace tento jed proniká do těla i přes kůži.
Německý vývojář Amir Karimi ve frontě v supermarketu s paralyzovanou pokladnou, v níž došel kotouček, přemítal nad tím, proč v době mobilního bankovnictví nechodí lidem účtenky na telefon. Prodejci už sice ojediněle s něčím podobným přicházejí, ale zatím nikdo tento problém nevyřešil komplexně. Změnu by mohla přinést Karimiho aplikace pro elektronické platební doklady, která může fungovat u kteréhokoli prodejce. Systém nazvaný poněkud záludně „Admin“ Karimi vyvíjel dva roky a nyní jej se společníkem a 12 zaměstnanci už jen dolaďuje a připravuje pro trh.
Obchodníci mají dobré důvody systém platebních dokladů bez drahého a jedovatého papíru chtít. Doklad, který od prosince 2017 povinně vydává kolem 40 tisíc podnikatelů kvůli elektronické evidenci tržeb (EET), si většina lidí neodnáší. Od jara téhož roku se přitom do systému EET připojilo dalších 250 tisíc obchodníků. Účtenku za rohlík chce jen málokdo a málokdo si také uvědomuje, že kvůli jedovaté látce v termopapíru nelze účtenky ani recyklovat. Kontaminace bude pokračovat nejméně do roku 2020, kdy budou nebezpečné účtenky v Evropské unii zakázané.
Elektronické doklady mají kromě ekologického přínosu i tu výhodu, že se tak snadno neztratí a aplikace je navíc třídí do příslušných kategorií, takže jsou pro případ reklamace, vyúčtování nebo jako podklad k daňovému přiznání kdykoli po ruce.
Aplikace pomocí drobného zařízení, které v rozhraní NFC (Near Field Communication) – radiové bezdrátové komunikace na malou vzdálenost – odešle elektronickou obdobu účtenky na mobilní telefon zákazníka. Karimi chce obchodníkům každou z těchto datových účtenek zpoplatnit. Podle jeho výpočtů je nicméně jeho sazba třikrát nižší než náklady na papírovou verzi.
Důvodů přejít na tento systém je dost. Představa, že by jej šlo uvést i do českých reálií, kde ani v roce 2019 není mobilní signál v metru, je ale spíše z říše snů.