Údajné masové demonstrace odpůrců protikoronavirových opatření aneb Jak ověřit původ obrázku

archiv

Ilustrační foto | FOTO: archiv

Šiřitelé dezinformací často používají fotografie, zachycující jiné události, než tvrdí. Naposledy byl internet takovými fotografiemi zaplaven po sobotních demonstracích odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, které se konaly v Berlíně a v dalších evropských městech.

Jako příklad můžeme uvést příspěvek v nejmenované skupině sdružující odpůrce očkování. Uživatelka Jana sdílela obrázek, který podle ní zachycoval sobotní demonstraci na Trafalgarském náměstí v Londýně.

Obrázek opravdu zachycoval shromáždění na Trafalgarském náměstí. Ovšem nejednalo se o sobotní demonstraci odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, nýbrž o oslavy výhry fotbalového týmu Liverpool v Lize mistrů v roce 2005.

Ověřit původ obrázku je přitom velmi jednoduché. Stačí ho stáhnout a nahrát do služby Google Images. Ta následně najde všechny podobné obrázky a weby, na kterých jsou umístěny.

Policie v Berlíně demonstraci odpůrců opatření proti šíření nového koronaviru, která se konala na konci srpna, rozpustila. Účastníci totiž nedodržovali dostatečné rozestupy a většina z nich neměla roušku. V centru Berlína se sešlo několik desítek tisíc lidí, jejich naplánovaný průvod ale musel skončit dříve, než se dal do pohybu. Dezinformační weby a facebookové profily se snaží vytvořit dojem, že se sešlo několik milionů lidí.

Vyšlo na webu Manipulátoři.cz.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner