Köppl možná skončí v mediální radě. Poslancům vadí jeho spojení s Babišem

Daniel Köppl (ČTK / Tomáš Tkáčik)

Daniel Köppl | FOTO: ČTK / Tomáš Tkáčik

Sněmovní volební výbor ve čtvrtek doporučil plénu odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) kvůli střetu zájmů. Návrh Jana Laciny (STAN) podpořili koaliční poslanci, opoziční se hlasování zdrželi nebo byli proti. Köppl je spojován s volebním týmem prezidentského kandidáta, předsedy opozičního hnutí ANO Andreje Babiše. Podle výboru jednal proti nestrannosti a nezávislosti. Köppl se hájil slovy, že zákon neporušil.

„Červená linie byla v tomto případě překročena,“ uvedl Lacina ke Köpplově působení. Pirátská místopředsedkyně sněmovny Olga Richterová upozornila nejen na televizní rozhovor, v němž byl Köppl označen jako člen Babišova volebního týmu, ale také na platbu, kterou dostal loni z transparentního účtu hnutí ANO. „Fakta zazněla, jsou neoddiskutovatelná,“ podotkl předseda poslanců TOP 09 Jan Jakob.

()

„Jsem si jistý, že jsem neporušil žádné právní ustanovení,“ řekl členům výboru Köppl. Připustil, že jeho televizní vystoupení nebylo šťastné, tvrdil ale, že mluvil jen o faktickém stavu věcí. Zákon o rozhlasovém a televizním vysílání uvádí, že členové rady nesmějí zastávat funkce v politických stranách nebo hnutích a vystupovat v jejich prospěch. „Nejsem členem marketingového týmu hnutí ANO ani volebního týmu hnutí ANO,“ prohlásil Köppl. Poznamenal, že peníze od ANO dostal na základě smlouvy na zpracování rozboru, který obsahoval jen popis stavu, nikoli doporučení postupu.

RRTV před týdnem uvedla, že Köppl porušovat zákon o rozhlasovém a televizním vysílání a být ve střetu zájmů mohl. Koaliční poslanci ve čtvrtek citovali i ustanovení, podle kterého mohou členové jinou výdělečnou činnost vykonávat jen tak, aby neohrozili výkon své funkce ani důvěru v nezávislost a nestrannost rady.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání má 13 členů. Köppla vybrala sněmovna v červenci 2021, do volby ho nominovalo ANO. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání mimo jiné uděluje, mění a odnímá licence k provozování vysílání, dohlíží na pluralitu programové nabídky a informací a dbá na obsahovou nezávislost vysílání. Sleduje také obsah rozhlasového a televizního vysílání, za porušení vysílacích zákonů ukládá sankce.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články