Údajný e-mail Hamásu byl odeslán až poté, co Bělorusko pilotovi nahlásilo bombu

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko  (ČTK)

Běloruský diktátor Alexandr Lukašenko | FOTO: ČTK

Web Newlinesmag.com ve spolupráci s Dossier Center Michaila Chodorkovského píše, že mají originál e-mailu s výhrůžkou bombou, o němž Alexandr Lukašenko nyní tvrdí, že jej zaslala palestinská militantní skupina Hamás, a který údajně vedl k jeho příkazu, aby v Minsku přistálo letadlo společnosti Ryanair, jež vezlo disidentského novináře.

Web poukazuje na to, že časové údaje ukazují, že e-mail byl odeslán 24 minut poté, co běloruské úřady sdělily pilotovi a posádce, že kromě cestujících přepravují i výbušné zařízení.

Alláhu Akbar zní předmět e-mailu, jehož odesílatel byl [email protected] My, vojáci Hamásu, pokračuje e-mail, požadujeme, aby Izrael zastavil palbu v pásmu Gazy. Požadujeme, aby Evropská unie upustila od podpory Izraele v této válce. Víme, že účastníci Delfského ekonomického fóra se 23. května vracejí domů letem FR4978. V tomto letadle byla nastražena bomba. Pokud nesplníte naše požadavky, bomba vybuchne 23. května nad Vilniusem.

Newlinesmag
E-mail údajně pocházející od Hamásu | FOTO: Newlinesmag

K tomu, že zpráva byla odeslána až po rozehrání bombového divadla ve vzduchu, je třeba dodat, že požadované příměří, na které se e-mail odvolává, vstoupilo v platnost již v pátek, tedy dva dny před odesláním tohoto sdělení.

Lukašenko trvá na tom, že bombová hrozba přiměla letadlo společnosti Ryanair s jedním z nejvýznamnějších běloruských opozičních novinářů k nedělnímu odklonu do Minsku na dodatečné naléhání stíhačky MiG-29, která letadlo doprovodila k improvizovanému přistání. Příhodně tak běloruské úřady dostaly příležitost chytit reportéra obviněného z toho, že loni podnítil protivládní protesty.

Eric Drooker

Dále Newlinesmag.com shrnuje okolnosti vynuceného přistání a zatčení novináře Romana Protaseviče a jeho přítelkyně v Minsku, kde jim hrozí vysoké tresty za jejich opoziční činnost. Pak pokračuje:

Původní e-mail, na který Lukašenko věší svou bláznivou konspirační teorii, je plný dalších nesrovnalostí, které jsou v rozporu se zavedenou časovou osou událostí, jež vedly k nucenému přistání letadla. E-mail byl odeslán na všeobecný informační účet minského národního letiště 23. května ve 12:57, tedy 27 minut poté, co letadlo poprvé vstoupilo do běloruského vzdušného prostoru, a 24 minut poté, co řízení letového provozu v Minsku poprvé informovalo pilota společnosti Ryanair, že e-mailová hrozba bombového útoku byla sdílena s několika letišti.

Řecký úřad pro civilní letectví, který je odpovědný za letadlo, jež vzlétlo z Athén, veřejně prohlásil, že v žádném okamžiku cesty letadla FR4978 žádné takové varování neobdržel. Litva e-mail skutečně obdržela, ale nikoliv letiště Vilnius, které bylo zamýšlenou destinací; příjemcem byl státní podnik Litevská letiště, státní společnost, která spravuje tři různá litevská letiště (Vilnius, Kaunas a Palanga).

Lukašenkově KGB se sice podařil impozantní převrat, když se jí podařilo získat politického vězně prostřednictvím leteckého pirátství, ale její výmluva zůstává velmi sporná. Pomineme-li skutečnost, že Hamás není pro vyhazování dopravních letadel do povětří, byla identita, kterou si pro představitele Hamásu vybral, bizarní. Ahmed Yurlanov? Geneze jména Yurlanov je shodou okolností ruská, bulharská, ázerbájdžánská a židovská.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]