Příbram 15. června (ČTK) – Policisté letos podnikli už třetí a zatím největší razii kvůli pašování drog do příbramské věznice Bytíz. Jejím výsledkem je 22 obviněných, z toho 12 vězňů. Hrozí jim až desetileté tresty, sdělila dnes ČTK mluvčí příbramské policie Monika Schindlová. Při předchozích dvou zátazích kriminalisté obvinili 17 a 21 lidí.

Poslední akce se uskutečnila v úterý. Policisté ve spolupráci s vězeňskou službou zadrželi 22 lidí ve věku 21 až 63 let. Kromě vězňů šlo o jejich příbuzné, kamarády a známé, mezi obviněnými je i pět žen. Podle Schindlové pašovali do bytízské věznice léčiva, pervitin a marihuanu. Při šesti domovních prohlídkách, které se uskutečnily zejména na Příbramsku, policisté zabavili varnu, léky, konopí a injekční stříkačky.

Pět hlavních organizátorů z řad vězňů úkolovalo podle mluvčí ostatní členy skupiny, kteří na svobodě nelegálně obstarávali návykové látky. Předávali je odsouzeným na venkovním pracovišti. Vězni je poté pronášeli dovnitř, například v tělních dutinách.

„Drogy užili pro vlastní potřebu nebo je distribuovali mezi ostatní vězně, z prodeje měli finanční prospěch nebo je měnili za tabák a kávu,“ uvedla Schindlová. V jednom případě pracovníci věznice také zadrželi poštovní zásilku se stovkou tlumicích léků.

První razii v příbramské věznici policisté provedli v únoru, další v dubnu. Podle Schindlové spočívá unikátnost těchto tří akcí v úzké spolupráci policie a vězeňské služby. „Byla využita zákonná oprávnění obou stran, což se ukázalo jako velmi efektivní,“ dodala. Mluvčí příbramského okresního soudu Miloslav Boudník dnes ČTK řekl, že soud se žádnou z letošních pašeráckých kauz zatím nezačal zabývat.

V minulosti dozorci v bytízské věznici objevili například pervitin v sáčcích s bonbony nebo drogy v tužce, spodním prádle či tepelně zpracovaném mase. Ukryty byly i v papírovém přání, v krabicích od pracího prášku, tubách od zubní pasty, v pleťovém krému nebo v sušenkách. Před soud se už v minulosti dostal případ lidí, kteří drogy vězňům předávali při návštěvách nebo je přehazovali přes plot věznice v ponožce ovinuté lepicí páskou.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner