Sněmovní volby by v září vyhrálo hnutí ANO, které by volilo 21,5 procenta lidí, tedy stejně jako v srpnu. ČSSD si od prázdnin pohoršila o tři procentní body a nyní by skončila druhá s 18,9 procenta hlasů. Vyplývá to z volebního modelu agentury ppm factum. Podle ní by se do dolní parlamentní komory ještě dostaly KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a poprvé od začátku února i Úsvit – Národní koalice, který od srpna zdvojnásobil svůj zisk.
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), které vytvořil původní zakladatel Úsvitu Tomio Okamura, by se do Sněmovny těsně nedostalo. V září by mu dalo hlas kolem čtyř procent voličů. Je třeba ale počítat se statistickou odchylkou, která podle agentury může být až dva procentní body.
Agentura upozornila, že posílení stran, které navazují na někdejší Okamurův Úsvit přímé demokracie, zřejmě souvisí s obavami a náladami části veřejnosti vyvolanými uprchlickou krizí. Obě strany, tedy Úsvit – Národní koalice i SPD, se staví proti přijímání uprchlíků.
Ještě v druhé polovině prázdnin to vypadalo, že se šance ANO a ČSSD na volební vítězství vyrovnaly. Aktuálně se však opět ukazuje, že pravděpodobným vítězem by bylo ANO, které si zachovalo stejný počet příznivců jako v srpnu. Naproti tomu sociální demokracii se snížil. Třetí by už tradičně byli komunisté, které by volilo 16 procent Čechů. TOP 09 by získala 7,8 procenta hlasů, ODS 6,8 procenta a lidovci 6,3 procenta hlasů. Úsvit – Národní koalice by těsně překročil pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Sněmovny.
Při přepočtu na mandáty by ANO disponovalo 58 poslaneckými křesly. Sociální demokraté by získali 49 mandátů, komunisté 42 mandátů a TOP 09 by měla 18 poslanců. KDU-ČSL a ODS by měly shodně 13 poslaneckých křesel a Úsvit sedm. V případě, že by se po volbách opět spojilo do koalice ANO a ČSSD a KDU-ČSL, dostaly by ústavní většinu 120 mandátů.
Ale i v tomto případě je nutné brát v potaz výběrovou chybou, která může pro kteroukoli z uvedených stran představovat až dvě poslanecká křesla, upozornilo ppm factum.
Agentura provedla průzkum v době do 17. do 28. září mezi tisícovkou lidí. Z jejich odpovědí vyplynulo, že by k zářijovým volbám přišlo 48 procent voličů, přitom v říjnu 2013 se jich zúčastnilo téměř 60 procent lidí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner