Dvacetiletá Američanka dostala v mediálně sledovaném případu dva a půl roku vězení za to, že svého partnera přesvědčovala k sebevraždě. Podle soudu to dokazují textové zprávy, které mu posílala krátce před tím, než si před třemi roky vzal život. Tou poslední jej přiměla, aby se vrátil do auta, do něhož si předtím zavedl výfukové plyny. V kauze, která rozdělila právníky ve Spojených státech, dostala vzhledem k horní dvacetileté hranici relativně nízký trest.

Michelle Carterové bylo 17 let, když se její o rok starší partner Conrad Roy v létě 2014 otrávil výfukovými plyny ve svém voze. Vyšetřovatelé zanedlouho objevili textové zprávy, v nichž jej nabádala k tomuto osudovému kroku.

„Oběs se, skoč z domu, probodni se, já nevím, existuje spousta způsobů,“ napsala mu dva týdny před jeho smrtí, když byl na dovolené s rodinou. „Měl bys to udělat, Conrade… Jediné, co musíš udělat, je zapnout motor, a pak budeš volný a šťastný,“ poslala mu v den jeho smrti. Když pak z auta odešel, utvrdila jej podle prokuratury v tom, že se má vrátit, čímž rozhodujícím způsobem přispěla k jeho smrti.

Obhájci se pokoušeli argumentovat její nevyzrálostí či psychickou poruchou, soudce Lawrence Moniz to však ve čtvrtek odmítl s tím, že Carterová usilovala o získání mediální pozornosti.

„Její činy zabily Conrada Roye. Ukončila jeho život, aby zlepšila svůj vlastní,“ řekla před soudem prokurátorka Maryclare Flynnová.

Případ rozpoutal v amerických médiích polemiku o tom, zda lze Carterovou odsoudit za neúmyslné zabití, které ji přiřkla justice státu Massachusetts. Řada právníků tvrdila, že nešlo o zabití, a navrhovala méně vážná obvinění ze zneužití. Soudce se však nakonec přiklonil k trestnému činu zabití, podle médií částečně proto, že v massachusettských zákonech nejsou na rozdíl od většiny dalších amerických států definovány trestné činy spojené s napomáháním sebevraždě.

Carterová si podle verdiktu odsedí za mřížemi pouze polovinu trestu, čili 15 měsíců, a poté bude pět let v podmínce. Prokuratura i obhajoba však již daly najevo nespokojenost s výší trestu a podle médií je pravděpodobné, že dojde na odvolání.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner