Při vyšetřování listopadových útoků v Paříži byl identifikován další spolupachatel Francouze Salaha Abdeslama. Abdeslam je klíčovým podezřelým a byl zatčen v pátek v Belgii. Sdělil to dnes belgický prokurátor Frederic Van Leeuw. Zdůraznil, že policie pátrá nejen po nově odhaleném komplici na útěku, ale i po dalších osobách, které se mohly nějak podílet na přípravách útoků, při nichž džihádisté zabili v Paříži 130 lidí.

Van Leeuw upřesnil, že nově hledaným je 24letý Najim Laachraoui, který byl dosud známý jen pod falešným jménem Soufiane Kayal. Jeho stopy DNA se našly na místech, kde teroristé útoky připravovali. V září také s Abdeslamem cestoval autem po Evropě. Státní občanství ani další okolnosti prokurátor nesdělil s odvoláním na pokračující vyšetřování. Skupinu listopadových útočníků tvořili hlavně Francouzi a Belgičané.

Podle francouzské zpravodajské stanice iTELE Laachraoui nejspíš pomáhal sebevražedným teroristům připravovat výbušniny.

Francouzský prokurátor Francois Molins na společné tiskové konferenci s Van Leeuwem v Bruselu potvrdil, že Francie v sobotu vydala evropský zatykač na Abdeslama a věří, že jí ho Belgie v dohledné době vydá. Čekají na to podle něj nejen francouzské úřady, ale i rodiny obětí. Belgický prokurátor k tomu jen zdůraznil, že spolupráce obou zemí v boji proti terorismu je již delší dobu úzká a dobrá.

Zatčený Abdeslam v Belgii spolupracuje s policií a nevyužil svého práva nevypovídat, řekl dnes belgické veřejnoprávní stanici RTBF jeho právník Sven Mary. Podle něj mají Abdeslamovy informace pro vyšetřovatele „cenu zlata“. Belgický ministr vnitra Jan Jambon ale varoval, že zatčení Abdeslama může vyvolat odvetný útok jiné teroristické buňky, a proto jsou bezpečnostní složky v pohotovosti.

„Myslím, že Salah Abdeslam má pro vyšetřování prvořadou důležitost. Dokonce bych řekl, že má cenu zlata. Spolupracuje. Komunikuje. Nevyužívá svého práva nevypovídat,“ popsal chování svého mandanta Mary. Zároveň oznámil, že hodlá podat trestní oznámení na pařížského prokurátora, který podle něj porušil pravidla tím, že veřejně prozradil informace z výslechů.

Molins na sobotní tiskové konferenci řekl, že Abdeslam se původně chtěl vyhodit do povětří u fotbalového stadionu Stade de France, kde byla nalezena těla tří jiných sebevražedných atentátníků. Pak ale prý od tohoto záměru upustil.

Francouzský prokurátor dnes prohlásil, že mu zákon umožňuje zveřejňovat informace, které uvádějí svou objektivitou věci na pravou míru a jejichž odhalení přitom neporušuje průběh vyšetřování. „Myslím, že to je to, co jsem udělal,“ řekl na tiskové konferenci.

Policie Abdeslama zatkla v pátek při akci v bruselské čtvrti Molenbeek společně s dalšími čtyřmi lidmi, včetně tří členů rodiny, která ho ukrývala. Další muž vystupující pod jmény Munír Ahmad Alaadž nebo Amín Šukrí, jak bylo zjištěno na jeho falešných dokladech, byl obviněn stejně jako Abdeslam z podílu na mnohonásobné vraždě v rámci teroristického činu a z podílu na aktivitě teroristické skupiny.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner