Vášnivá debata tureckých poslanců týkající se kontroverzního vládního návrhu zrušit imunitu zákonodárců před trestním stíháním přerostla ve rvačku, během níž bylo zraněno pět lidí. Informovala o tom turecká televizní stanice NTV. Zrušení imunity navrhuje vládnoucí proislámská Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP), zástupci prokurdské Lidové demokratické strany (HDP) se ale domnívají, že norma je namířena proti nim.

HDP v Turecku hájí zájmy kurdské menšiny a AKP i prezident Recep Tayyip Erdogan ji opakovaně obviňují z toho, že je politickým křídlem zakázané Strany kurdských pracujících (PKK), kterou Ankara považuje za teroristickou organizaci. Prokurdská strana to odmítá, ostře však kritizuje nynější armádní ofenzivu proti PKK na jihovýchodě země a tvrdí, že stála život už stovky civilistů. Podle ní by zrušení imunity znamenalo, že před soudem stane řada zástupců HDP.

Rozbuškou rvačky v parlamentu byl projev poslance HDP Ferhata Encüa, který ve středu pozdě večer armádní ofenzivu proti PKK označil za „masakr“. „Chci uctít památku všech dětí a civilistů, kteří byli zmasakrováni bezpečnostními silami,“ řekl. V následné strkanici padaly facky i rány pěstí. Agentura Dogan uvedla, že lékařské ošetření museli vyhledat tři vládní a dva opoziční poslanci. Parlamentní debata byla odložena na pondělí.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner