Až 85 procent z téměř tří milionů syrských uprchlíků, kteří teď žijí v Turecku, si nepřeje vrátit se za současných podmínek do své vlasti. Prohlásila to turecká ministryně pro rodinné a sociální záležitosti Sema Ramazanogluová, podle níž je řešením jedině integrovat tyto lidi do turecké společnosti. Syrským uprchlíkům se loni v Turecku podle ministryně narodilo na 150.000 dětí.

Turecký tisk dnes napsal, že Ramazanogluová jako jedna z prvních členek vlády otevřeně přiznává, že se Turecko musí připravit na to, že tam Syřané zůstanou.

Turecko Syřanům neposkytuje status uprchlíků, takže ti, kteří se tam uchýlili před boji, mají pouze dočasnou ochranu a jsou považováni za „hosty“ v dočasné situaci. Ministryně řekla, že na jejím úřadě bylo zřízeno nové oddělení, které má řešit problémy statusu. Ministerstvo prý chce zaregistrovat všechny Syřany, i ty, kteří nežijí v uprchlických táborech. Ramazanogluová prohlásila, že loni se Syřanům narodilo 150.000 dětí, které je třeba považovat za turecké děti.

To, že její úřad uprchlíkům poskytuje jídlo, oblečení a přístřeší, je podle ministryně jenom krátkodobé opatření. „Skutečným řešením je integrace do společnosti a nejdůležitější je naučit se jazyku, najít práci a získat pracovní povolení,“ řekla.

O situaci uprchlíků hovořil tento týden v parlamentu vicepremiér Yalçin Akdogan. Řekl, že ve 25 dočasných ubytovacích zařízeních rozptýlených po deseti provinciích žije přes 260.000 Syřanů, jimž je zajištěno jídlo, zdravotní péče, bezpečnost, sociální služby, výuka, právo účastnit se náboženských obřadů a překladatelské služby. Mimo tato místa žije v Turecku dalších asi 2,3 milionu Syřanů.

„Do dnešního dne bylo biometrickými metodami zaregistrováno přes 2,5 milionu Syřanů,“ řekl Akdogan. Podle údajů dětského fondu OSN UNICEF Turecko loni poskytovalo výuku pro 400.000 syrských dětí, 30.000 syrských domácností pak dostávalo peníze a poukázky.

Evropská unie slíbila Turecku poskytnout výměnou za pomoc při řešení uprchlické krize tři miliardy eur, Turecko ale podle nových zpráv požaduje pět miliard eur (135 miliard Kč). Ankara by výměnou za pomoc měla lépe střežit hranice a omezit počet migrantů mířících do Evropy. Peníze by podle EU měly směřovat do konkrétních projektů, například do výstavby škol. Slíbené tři miliardy eur zatím Turecku poskytnuty nebyly kvůli námitkám Itálie.

Uprchlíci se dostávají do Evropy z Turecka, odkud míří na řecké ostrovy. Do Evropy loni dorazilo námořní či pozemní cestou přes milion uprchlíků a zhruba 3600 z nich buď utonulo, nebo se pohřešuje.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner