Stát by měl podle České advokátní komory (ČAK) prověřit pravdivost výroků premiéra Andreje Babiše (ANO) o možnosti, objednat si stíhání. Kdyby Babišovy výroky byly pravdivé, musí stát zasáhnout, sdělilo dnes vedení komory v tiskové zprávě. Premiér o objednávkách stíhání mluvil minulý týden ve Sněmovně, když jednala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu v kauze Čapí hnízdo.

„Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení,“ řekl premiér a předseda hnutí ANO 19. ledna ve Sněmovně, když poslanci rozhodovali, zda Babiše a prvního místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka vydají ke stíhání. Prohlásil, že ho policie vyšetřuje na objednávku mafie. Sněmovna pak jeho i Faltýnka vydala. „ČAK považuje prohlášení Andreje Babiše, které zpochybňuje nestrannost všech orgánů činných v trestním řízení, za velmi závažné,“ komentovala výroky advokacie.

ČAK bere v potaz, že výroky Babiše jsou zřejmě součástí jeho obhajoby. „Nemůžeme však přehlédnout, že se současně jedná o prohlášení předsedy vlády, který má k dispozici důvěrné informace,“ sdělila ČAK. Příslušné orgány, včetně ministrů spravedlnosti a vnitra či nejvyššího státního zástupce, by tak podle komory měly podezření vyslovená premiérem prověřit.

„Potvrdí-li se pravdivost premiérových slov, je nezbytné přijmout zásadní opatření k obnově zákonnosti. V opačném případě je třeba informovat veřejnost, že tvrzení předsedy vlády nebyla pravdivá,“ oznámila komora. „Jedině tak bude obnovena důvěryhodnost justice jako celku, kterou předseda vlády svým prohlášením zpochybnil,“ doplnilo vedení ČAK.

Babišovy výroky kritizovali také sněmovní opoziční strany, policejní prezidium, nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman či předseda Nejvyššího soudu Pavel Šámal. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který stál v čele ministerstva i v minulé vládě, nechtěl výroky svého stranického šéfa komentovat. Řekl ale, že ačkoli nelze vyloučit, že některá stíhání byla vedena z nekalých důvodů, v případě Čapího hnízda takový poznatek nemá.

Sám Babiš na dotazy médií nepotvrdil, že by měl konkrétní informace o objednávce stíhání v kauze Čapí hnízdo. Dnes řekl České televizi, že informace o možnosti objednat si trestní stíhání čerpal z vyjádření jiných politiků, například poslance Bohuslava Svobody (ODS), Františka Bublana (ČSSD) nebo pražského exprimátora Tomáše Hudečka. „Všichni tihle politici se vyjádřili v médiích, takže to není nic neobvyklého,“ dodal.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner