Kábul 23. dubna (ČTK) – Po pátečním útoku bojovníků Talibanu na afghánskou vojenskou základnu v severní provincii Balch, který si vyžádal nejméně 140 mrtvých, vyhlásila dnes afghánská vláda v zemi národní smutek. Chce tak „vzdát hold ctihodným a statečným muslimským vojákům, kteří se během pátečních modliteb stali mučedníky,“ citovala agentura DPA z oznámení, které se v noci na dnešek objevilo na twitterovém účtu prezidentského paláce. Vlajky na všech vládních budovách v zemi i na všech afghánských zastupitelských úřadech v zahraničí mají být staženy na půl žerdi, rozhodla vláda.

Při pátečním útoku na vojenskou základnu u provinčního hlavního města Mazáre Šaríf bylo podle údajů provinční vlády zabito nejméně 140 afghánských vojáků a přes 160 dalších zraněno. K útoku se přihlásilo hnutí Taliban, jehož bojovníci napadli mimo jiné mešitu na základně, kde se vojáci právě v té době shromáždili k modlitbám. Provincie Balch přitom dlouhou dobu patřila mezi ty spíše bezpečné afghánské provincie.

V sobotu navštívil armádní základnu prezident Ašraf Ghaní. Poté svolal krizové zasedání bezpečnostní a obranné rady státu. Mluvčí prezidentského úřadu ohlásil na dnešní odpoledne tiskovou konferenci.

Zatímco truchlící rodiny dnes pohřbívají své syny, kteří padli za oběť masakru na vojenské základně, sílí v zemí volání po důsledném vyšetření jeho okolností a „padání hlav“ odpovědných osob. Zatrpklost a rozhořčení budí především počáteční zamlžování bilance obětí útoku ze strany oficiálních míst – ministerstvu obrany trvalo celých 24 hodin, než zveřejnilo údaj o „více než stovce mrtvých a zraněných“, připomíná agentura AFP – a neschopnost odpovědných činitelů a zpravodajských služeb ochránit národní ozbrojené síly dokonce i v areálu vojenské základny.

Na sociálních sítích se šíří příspěvky plné smutku a zároveň pobouření a volání po tom, aby odpovědné osoby za masakr zaplatily, „Kdo odstoupí po masakru v Mazáre? Ministr obrany, jeho náměstek nebo nějaký bezvýznamný úředníček jako obětní beránek?“ ptá se na svém twitterovém účtu Badloon, politický analytik, který se angažuje v hnutích mládeže.

„Nejlepším způsobem uctění (mrtvých) je potrestat ty, kdo selhali nebo spolupracovali s nepřítelem: určití činitelé musejí odejít,“ žádá další.

Mnozí žádají demisi ministra obrany Abdulláha Habíbího a velitele 209. armádního sboru kvůli „zanedbání povinností“.

Analytik Attíkulláh Amarchail vidí v masakru z Mazáre Šarífu především „totální fiasko zpravodajských služeb, které se opakuje a opakuje“. „Čelíme gerile s bojovníky, kteří útočí v malých skupinkách a způsobují ohromné škody. Je nutné naučit se postavit jejich taktice,“ řekl agentuře AFP.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner