Speciální jednotka afghánské armády osvobodila 59 lidí z jihoafghánské věznice ovládané fundamentalisty z Tálibánu. Většina z nich jsou vojáci. Tálibán bojuje několik týdnů o klíčové oblasti na jihu země a armáda tam kvůli tomu vyslala posily.

Podle mluvčího ministerstva obrany se z věznice, která leží severně od provinčního střediska Laškargáh, dostalo 37 vojáků a sedm policistů. Zbytek osvobozených jsou civilisté.

Tálibán obsadil v minulých týdnech v provincii Hílmand několik okresních středisek. Jde o oblasti, které jsou pro Tálibán vzhledem k produkci opia klíčové. Výnosy z prodeje drog jsou zdrojem prostředků pro boj afghánských radikálů.

Podle mluvčího ministerstva obrany nehrozí, že by do rukou Tálibánu padla celá provincie Hílmand, ale přiznal, že tam vládní jednotky narážejí na mimořádně tuhý odpor. „Musíme si přiznat, že se v Afghánistánu bojuje,“ řekl mluvčí v Kábulu.

Osvobozovací operace v Hílmandu byla zahájena v pátek večer ve chvíli, kdy sebevražedný atentátník v Kábulu zabil v tamní francouzské restauraci dva lidi a 18 osob zranil. Tálibán, který se k akci přihlásil, tvrdí, že při útoku zemřelo nebo bylo zraněno několik desítek cizinců.

Trvající boje ohrožují naději na úspěch mírového procesu, který chce afghánské vedení obnovit. Zástupci Kábulu, USA, Pákistánu a Číny mají 11. ledna jednat o možnostech obnovit rozhovory s Tálibánem. Hnutí ale tvrdí, že k rozhovorům nezasedne, dokud jsou v zemi zahraniční vojáci.

Zahraniční vojska ukončila bojovou misi v Afghánistánu ke konci roku 2014. V současné době je tam zhruba 13.000 spojeneckých vojáků, kteří mají za úkol především výcvik afghánských bezpečnostních složek a jejich podporu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner