Ozbrojenci z islamistického hnutí Tálibán se dnes při rozsáhlé ofenzivě na severu země zmocnili nemocnice v severoafghánském městě Kunduz. Na Twitteru to uvedl jejich mluvčí. V zařízení je asi 200 lůžek. Policejní zdroj citovaný agenturou Reuters obsazení nemocnice potvrdil, další podrobnosti ale nejsou známy.

Mluvčí Tálibánu Zabiulláh Mudžáhid zároveň varoval obyvatele města, aby nevycházeli.

Stovky tálibánců dnes časně ráno zahájily ze tří stran útok na město a místní úřady se obávají, že část Kunduzu by mohla padnout do rukou radikálů. Nemocnice, do které ozbrojenci vpadli, leží na jihu města.

O Kunduz se podle agentury AP stále intenzivně bojuje. Vládní síly dosud podle AP zabily asi 20 bojovníků Tálibánu. Podle mluvčího policie v provincii Kunduz si boje vyžádaly také oběti mezi vojáky.

Strategická provincie Kunduz u hranic s Tádžikistánem čelí rostoucím útokům Tálibánu od dubna a dnešní ofenziva je od té doby už druhým pokusem dobýt město. Tálibán se podle afghánských úřadů spojil s dalšími povstaleckými skupinami ze severu země a společně zesílily útoky v tomto dříve poklidném regionu.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner