V severoafghánském městě Kunduz pokračují boje mezi povstalci z hnutí Taliban a vládními silami, které ze vzduchu podporují jednotky NATO. Bojovníci Talibanu podnikli v pondělí časně ráno koordinovaný útok na Kunduz a podařilo se jim proniknout až do centra města.

Vládní vojáci v průběhu pondělí údajně většinu islamistů z centra vytlačili, řada bojovníků Talibanu ale zaujala pozice v obytných domech a vojáci nyní provádějí operaci s cílem město zcela od radikálů vyčistit.

„V pondělí večer jsme s pomocí speciálních jednotek zahájili operaci na vyčištění centra města. Severoatlantická aliance nám poskytuje vzdušnou podporu pro pozemní operace,“ řekl agentuře AFP šéf kunduzské policie generál Muhammad Kásim Džangalbagh. „Na předměstích boje pokračují,“ dodal.

„Zabito bylo více než 25 nepřátelských bojovníků,“ uvedl Džangalbagh. Na straně vládních sil jsou podle něj tři mrtví a osm zraněných. Tuto bilanci nebylo možné ověřit z nezávislých zdrojů. Taliban naopak tvrdí, že usmrtil velké množství příslušníků afghánské armády.

„Operace pokračuje, postupujeme ale pomalu, protože bojovníci Talibanu využívají soukromé domy ve městě, v nichž se ukrývají,“ prohlásil guvernér Kunduzu Assadulláh Umarchíl. „Vyzvali jsme obyvatele, aby nevycházeli ze svých domovů,“ dodal.

Taliban se zmocnil strategicky významného a relativně bohatého města Kunduz s nejméně 260.000 obyvateli již loni koncem září a v centru tehdy vztyčil svou vlajku. Afghánští vojáci podporovaní americkými leteckými útoky a speciálními jednotkami islamisty po několikadenních bojích z Kunduzu vyhnali. Boje si podle agentury AFP vyžádaly téměř 300 mrtvých.

Také v pondělí dokázali bojovníci Talibanu vztyčit svou vlajku nad hlavní křižovatkou v Kunduzu, než se museli z centra stáhnout. „Situace ve městě je stále nestabilní. Nadále situaci monitorujeme a spolupracujeme s našimi partnery,“ řekl dnes agentuře AFP mluvčí Pentagonu Jeff Davis. Potvrdil rovněž, že americké síly působící pod velením NATO provedly v noci na dnešek vzdušné údery na podporu afghánských vojáků v Kunduzu.

Nový útok na Kunduz přišel krátce před zahájením mezinárodní konference o Afghánistánu, které se ve středu v Bruselu zúčastní zástupci 70 zemí a 30 mezinárodních organizací. Budou jednat především o finanční pomoci Afghánistánu na období do roku 2020.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner