Syrský diktátor al-Assad se může radovat. Dobytím východního Aleppa získává lidské zdroje pro svou armádu. Boje v západní Sýrii tak budou bez problémů pokračovat a z oblasti budou prchat další Syřané. Může za to také ruská strana, protože ruská vláda dlouhodobě brání jakémukoli mírovému řešení i vytvoření bezletové zóny nad západní Sýrií a ruská armáda tamní civilisty bombarduje.

OSN už upozornila na to, že se ve východním Aleppu (Halabu) pohřešují stovky mužů, kteří odešli z východního sektoru. Vyšetřovací komise OSN ve středu vznesla podezření na násilné nábory do armády.

Syrský generál Habíb Safí, který velí halabské vojenské policii, si pochvaluje, že jakmile začala syrská armáda obsazovat povstalecké části města, desítky tisíc obyvatel začaly prchat a od té doby se rozrůstají řady armády.

Pro personálně vyčerpanou armádu je to dar z nebe. Před zahájením bojů v roce 2011 v ní sloužilo 300.000 lidí, teď je jich polovina. Zčásti kvůli bojovým ztrátám, zčásti kvůli dezercím. „Je zřejmé, že syrská armáda nemůže být stejně silná, jako bývala. Máme mnoho mučedníků, mnoho vojáků je invalidních,“ přiznal diktátor Bašár al-Assad tento týden v rozhovoru s ruskou státní televizí. Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) odhaduje, že v bojích padlo na 60.000 vojáků.

„Osvobození východních halabských (aleppských) čtvrtí syrské arabské armádě zajistilo mládež,“ libuje si Safí a ukazuje na 220 nováčků nastoupených před ním na dvoře výcvikového centra. Podle Safího armáda od zahájení bojů o východní Halab, tedy od poloviny listopadu, získala skoro 700 nových lidí a další stále přibývají.

Aby muži mohli vyjít z východního sektoru do západního, který po celou dobu kontrolovala vláda, musejí projít přísnou bezpečnostní kontrolou. Jejím účelem je odhalit dezertéry a povstalce nebo soudně stíhané osoby. Ti, které armáda zadrží, jsou odvedeni a týden stráví ve speciálním výcvikovém středisku.

V Sýrii je vojenská služba povinná pro muže starší 18 let. Je dvouletá a pak jsou muži zařazeni k rezervám. Výjimky jsou možné jen pro muže, kteří jsou v rodinách jediní synové, pro invalidy nebo pro ty, které rodiny nezbytně potřebují k zajištění obživy.

AFP sice měla možnost s některými nováčky hovořit, ale jenom v přítomnosti velitelů. Většina z nich tvrdila, že se s nimi zachází dobře. „Věděl jsem, že musím odsloužit svou vojenskou povinnost, ale měl jsem strach. Ale když jsem viděl, jak se k nám chovají (na kontrole), přihlásil jsme se. Nikdy jsem v ruce neměl zbraň. Prodával jsem vodu z cisterny na svém autě,“ řekl devatenáctiletý Muhammad Alí.

Před výcvikovým centrem postávají desítky žen a dětí, které chtějí vidět své syny nebo muže a otce. „Nevěděli jsme, že je záložník. Ať ho ochraňuje bůh. Když bůh bude chtít, válka skončí a oni se vrátí domů k dětem,“ hořekovala Iftichár Labadová, která přišla za svým synem Ahmadem.

Svého sedmadvacetiletého syna chtěla spatřit také Amína Darziová. Zachytili ho u východu ze čtvrti Salhín a odvedli ho, i když má na jedné ruce amputované všechny prsty. Zranění utrpěl před dvěma lety při raketovém útoku. „Byl sice ošetřen, ale musí brát léky a já jsme mu je přinesla,“ řekla matka.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner