Myslivci dnes budou po celý den rozmisťovat pachové ohradníky kolem území zamořeného africkým morem prasat na Zlínsku. Do terénu jich vyrazí více než 100, podél honiteb osadí zhruba 12.000 ohradníků. Opatření mají zabránit dalšímu šíření choroby.

Ohradníky budou myslivci pokládat na zem na trase Lukov, Fryšták, Zlín, Lípa, Slušovice a Hrobice, v délce zhruba 40 kilometrů. Instalaci musejí stihnout během dneška. Nařizuje jim to mimořádné veterinární opatření Státní veterinární správy. Pokud tak myslivci neudělají, hrozí jim pokuta do 50.000 korun pro fyzické osoby, do dvou milionů pro podnikající osoby nebo právnické osoby. Budou také muset doplňovat účinnou látku v ohradníku podle pokynů výrobce.

První dva uhynulí divočáci, u kterých se později potvrdil africký mor prasat, byli nalezeni 21. a 22. června na kraji Zlína poblíž areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati. Africký mor prasat se v Česku objevil poprvé, přenášejí jej volně žijící zvířata, pro lidi není nebezpečný.

Stát minulý týden kvůli africkému moru prasat nařídil intenzivní lov divočáků na celém území ČR s výjimkou zamořeného území a povolil dosud zakázané techniky lovu.

V pátek veterinární správa oznámila, že myslivci budou po proškolení smět lovit divočáky i v části zamořeného Zlínského okresu. Kusy se tam budou muset zlikvidovat, myslivci za to dostanou odškodné. „Lov bude umožněn pouze ve vyjmenovaných honitbách, ve zbytku okresu dále platí zákaz odlovu,“ uvedl v pátek mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Proškolení lovci můžou divočáky lovit jen individuálními způsoby lovu, při manipulaci s uloveným kusem budou muset mít ochranné pomůcky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner