Addis Abeba/Praha 20. května – Etiopský politik, marxistická hlava státu z let 1977-1991 Mengistu Haile Mariam oslaví 21. května osmdesátiny. Během jeho vlády bylo popraveno 50.000 až 200.000 lidí a další asi milion zemřel hlady. Mengistu, který byl přezdíván Africký Stalin či Rudý něguš (král králů), byl spolu s dalšími více než šedesáti představiteli své vlády souzen od prosince 1994 za podíl na desítkách tisíc mrtvých během období tzv. rudého teroru v letech 1977-1978.

V roce 2006 byl Mengistu uznán vinným z genocidy, vražd a zločinů proti lidskosti, o rok později byl nepřítomnosti odsouzen na doživotí, v roce 2008 jej Nejvyšší soud odsoudil k trestu smrti. Někdejší oblíbenec komunistických zemí (v roce 1987 dostal čs. Řád bílého lva, jeho vzorem byl kubánský vůdce Fidel Castro) se ale trestu bát nemusí: od roku 1991 žije jako politický exulant v Zimbabwe, která jej vydat nehodlá.

Mengistu vstoupil v mládí do armády a v roce 1966 absolvoval vojenskou akademii. Skupina radikálních vojáků, v jejímž čele stál, svrhla v září 1974 režim tehdejšího císaře Haileho Selassieho I. Moc převzala Prozatímní vojenská správní rada (Derg), která zrušila parlament a ústavu a popravila 68 vysokých úředníků císařství včetně nástupce trůnu, dvou premiérů, 15 ministrů či 18 generálů. Bývalý císař o rok později za nejasných okolností zemřel ve vězení. Derg nato znárodnil veškerý průmysl i půdu v zemi.

Mengistu se v dalších letech nelítostně vypořádal se svými konkurenty v Dergu a v únoru 1977 stanul v čele Etiopie. Vzápětí rozpoutal kampaň proti dalším marxistickým frakcím v zemi („rudý teror“). Statisíce obětí si vyžádaly občanské války proti povstalcům v provincii Eritrea i v dalších provinciích na severu a jihu země. Na 25.000 civilistů bylo zabito během somálské agrese v etiopském Ogadenu a nejméně milion zemřel při hladomorech v 80. letech.

Režim plukovníka Mengistua byl svržen v květnu 1991 povstalci z Etiopské lidové revoluční demokratické fronty (EPRDF).

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner