Čím dál více afrických běženců se při cestě přes Libyi stává obětí pašeráků lidí či ozbrojenců, kteří s nimi obchodují na trzích s otroky, sexuálně je zneužívají a nutí k neplacené práci. Za jejich propuštění zločinci většinou požadují velké výkupné. S odkazem na dnešní zprávu Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) o tom informovala agentura Reuters.

Někteří západoafričtí běženci zaměstnancům IOM během rozhovorů řekli, že byli v Libyi prodáni do otroctví. Trhy z otroky se podle nich nachází například na parkovištích a v garážích ve městě Sabhá na jihu Libye, přes které bývá pašováno mnoho migrantů.

Jeden migrant se na takovém trhu prodává za 200 (5000 Kč) až 500 dolarů (12.500 Kč) a zůstává pak v držení svého kupce po dobu asi dvou až tří měsíců, řekl dnes novinářům v Ženevě vedoucí mise IOM v Libyi Usmán Bilbijsí. „Migranti se na těchto trzích prodávají jako zboží… Mezi pašeráky lidí se prodávání běženců stává populárním a skupiny pašeráků se stávají silnějšími,“ dodal.

Běženci, z nichž většina pochází z Nigérie, Senegalu a Gambie, se dostávají do zajetí při cestě na sever Libye, směrem ke Středozemnímu moři, odkud se mnozí snaží dostat lodí do Itálie.

Cesta je však nebezpečná a běženci se mohou stát obětí ozbrojenců a pašeráků lidí, kteří po nich výměnou za to, že jim umožní pokračovat v cestě, požadují peníze.

Většina migrantů, kteří se stanou obětí těchto zločineckých organizací je nucena zadarmo pracovat v zemědělství.

„V případě žen jsme slyšeli hodně o špatném zacházení, znásilňování a nucené prostituci,“ řekl Bilbijsí.

Některé migranty, kteří nemají peníze, aby za své propuštění zaplatili, únosci nechávají vyhladovět či je zavraždí. Když běženec zemře či je propuštěn, je místo něj podle IOM koupen nový.

Migranti bývají pohřbíváni v bezejmenných hrobech a jejich rodiny se tak o jejich osudu nemají jak dozvědět.

„Víme, že běženci, kterých se zmocní pašeráci lidí, čelí podvýživě, sexuálnímu zneužívaní, někdy se stávají i obětí vraždy,“ napsal ve zprávě ředitel operací z IOM Mohammad Abdiker. „Slyšeli jsme, že v poušti jsou masové hroby,“ pokračoval.

Hlavní trasa afrických migrantů, kteří se snaží doplavit do Evropy, vede přes Libyi. V posledních třech letech se na tuto cestu každý rok vydalo 150.000 osob.

Odhaduje se, že letos se do Itálie doplavilo 26.886 migrantů, což je o 7000 více než stejnou dobou loni. Přes 600 migrantů podle oficiálních údajů při cestě utonulo. Kolik běženců přišlo o život při cestě přes libyjskou poušť, však zůstává nejasné.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner