Paříž 2. března (ČTK) – Agenti francouzského ústředního protikorupčního úřadu dnes provedli několikahodinovou domovní prohlídku u prezidentského kandidáta Françoise Fillona a jeho manželky. S odvoláním na několik různých zdrojů o tom informovaly list Le Parisien a agentura AFP. Prohlídku v pařížském bydlišti kandidáta umírněné pravice podle Le Parisien nařídila trojice vyšetřujících soudců, která se od konce února zabývá obviněním, že Fillonova choť měla neoprávněné příjmy ze státních prostředků.

Fillon kauzu označuje za politicky motivovanou. Ve středu oznámil, že navzdory nepolevujícímu skandálu z volební kampaně neustoupí. V projevu v pařížském sídle své kampaně také odsoudil postup justice, která se ho rozhodla od půlky března stíhat. Podle Fillona nebyla v jeho případě dodržena presumpce neviny.

Skandál kolem Fillona propukl koncem ledna, kdy týdeník Le Canard enchaîné začal zveřejňovat informace, podle nichž Penelope Fillonová jako asistentka svého manžela a pak jeho kolegy v letech 1988 až 2013 od státu neoprávněně získala celkem 831.440 eur (22,5 milionu Kč). Podobné zaměstnávání není ve Francii trestné, ale je podezření, že tato práce byla fiktivní, což trestné je. Mnohé lidi také šokovala výše vyplacených peněz.

Fillon tvrdí, že choť pro něj vykonávala skutečnou práci, a pochybení odmítá. Kauzu označil za spiknutí vládních levicových sil.

Skandál výrazně ovlivnil průběh kampaně před prezidentskými volbami. Fillon, který přesvědčivě vyhrál pravicové primárky a byl do vypuknutí aféry favoritem, ztratil podporu mnoha voličů. V posledních průzkumech ho předstihl nezávislý kandidát Emmanuel Macron.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner