Agrární komora ČR bude apelovat na představitele Evropské unie, aby začali s Ruskem jednat o perspektivním ukončení sankcí. Komora chystá s kolegy z visegrádské čtyřky společnou výzvu. Zemědělství by se prý podle prezidenta komory Miroslava Tomana nemělo stát rukojmím v politických přestřelkách.

„Zemědělci neprodávají zbraně, ale potraviny,“ řekl Toman na sněmu Agrární komory v Brně. Když jde o zemědělství, nemělo by se podle něj řešit, „kdo a kde jakou vlajku vyvěšuje“. Když Evropská komise zemědělcům nevyhoví, budou požadovat další kompenzace, zdůraznil Toman.

Agrární komora ČR je tradiční baštou komunistických a proruských kádrů. Její současný prezident Miroslav Toman je synem komunistického ministra zemědělství ve Štrougalově vládě v 80. letech Miroslava Tomana, jemuž prezident Zeman loni udělil vysoké státní vyznamenání. Od července 2013 do ledna 2014 byl Toman mladší ministrem zemědělství ve vládě Jiřího Rusnoka nominovaným za zemanovskou Stranu práv občanů. Jeho dlouholetý předchůdce ve funkci šéfa Agrární komory Jan Veleba je nyní předsedou této strany a zároveň předsedou jejího společného senátního klubu s KSČM. Bývalý komunista a předlistopadový ředitel státních statků Veleba je osobním přítelem prezidenta Zemana a patří k největším obhájcům jeho proruské politiky.

Omezením dovozu Moskva odpověděla na unijní sankce spuštěné vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi. Problémy teď mají zejména producenti mléka a vepřového masa, kde nadvýroba stlačuje cenu.

Evropská komise představila loni v září balík opatření za půl miliardy eur, která měla trh stabilizovat. Patří mezi ně výkupy a skladování nadprodukce či podpora vývozu. Podle Tomana jsou údajně dopady na evropské zemědělce mnohem vyšší.

„Je třeba, aby se k tomu Evropská unie postavila čelem a aby se peníze dokázaly najít,“ řekl ministr zemědělství Marián Jurčeka (KDU-ČSL). K volání po dalším mimořádném balíčku se podle něj přidávají i další státy unie.

Podle jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD) jsou prý protiruské sankce už nyní nesmyslné. Také prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý uvedl, že sankce nezměnily politické chování druhé strany, a nesplnily tak svůj účel. „Současně sankce zbytečně tvrdě dopadají na nás na všechny,“ tvrdí bývalý komunista Dlouhý.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner