České Budějovice 17. srpna (ČTK) – Prezident Miloš Zeman opět zahájí výstavu Země živitelka, jejíž 44. ročník se uskuteční v Českých Budějovicích od 24. do 29. srpna. Na tradičním agrosalonu se představí téměř 550 vystavovatelů, což je přibližně o pět desítek více než loni. Veřejnosti nabídnou své výrobky, stroje nebo technologie především z oblasti zemědělství na ploše přibližně 15 hektarů. Novinářům to dnes řekli zástupci českobudějovického výstavišti, v jehož areálu se agrosalon koná.

„Letošní ročník jsme chtěli pojmout jako přelomový a vložit do nich spoustu nových věcí. Zemědělské obory se tak budou prezentovat napříč celým areálem, budou mít své pavilony a svůj vlastní program,“ uvedl ředitel společnosti Výstaviště České Budějovice Leoš Kutner. Dodal, že jednou z novinek bude například Hyde Park s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou. Uskuteční se v sobotu 26. srpna od 14:00. „Bude to forma diskuse, kdy se návštěvníci budou moci na cokoliv ministra zeptat,“ uvedl Kutner.

Součástí agrosalonu tradičně bývají národní dožínky. Letos se opět uskuteční v sobotu 26. srpna. Slavnostního ukončení žní se na českobudějovickém výstavišti zúčastní také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nyní je sklizeno 97 procent řepky a její výnos je nižší. Loni zemědělci získali z hektaru 3,46 tuny, teď je to 2,97 tuny. U obilovin bude výnos o osm procent nižší a sklizeno je téměř 85 procent ploch,“ uvedl poradce prezidenta Agrární komory Jan Záhorka.

Agrosalon, jenž patří k největším akcím tohoto druhu v Česku, každoročně navštíví kolem 100.000 návštěvníků. Letos si budou moci prohlédnout i výrobky vystavovatelů z 22 zemí Evropy, Asie nebo Severní Ameriky.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner